Niespokojne rynki finansowe, kłopoty Deutsche Banku?

Niespokojne rynki finansowe, kłopoty Deutsche Banku?
Fot. stock.adobe.com / Sergey Nivens
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
- Zaufanie jest kruche, zmienność na rynkach pozostanie wysoka, a decydenci być może będą musieli zrobić kolejne kroki, żeby zapewnić, że wiara w światowy system finansowy pozostaje niezachwiana. Warunki finansowe prawdopodobnie ulegną zacieśnieniu, co zwiększy ryzyko twardego lądowania gospodarki, nawet jeżeli banki centralne +wyluzują+ z podwyżkami stóp - uważa Mark Haegele, CIO UBS Wealth Management.

– Problem Silicon Valley Bank zwrócił uwagę rynków na banki. Nagle inwestorzy na całym świecie skupiają się na tym, jak takie banki jak Credit Suisse i Deutsche Bank były okropnie zarządzane przez dziesięciolecia – powiedział Larry McDonald, założyciel Bear Traps Report.

Do wzrostu niepewności dołożyły się w piątek (24.03.2023) m.in. mocne, nawet 15-proc. zniżki kursu Deutsche Bank (ok. -8 proc. na zamknięciu na giełdzie we Frankfurcie).

Spadały też akcje Deutsche Banku notowane na giełdzie nowojorskiej, ale skala ich przeceny była niższa i sięgnęła ponad 3 proc.

Medialne czy prawdziwe problemy DB

Akcje Deutsche Banku spadały nawet pomimo pozytywnej dla spółki informacji, że chce ona przeprowadzić wykup swoich obligacji przed terminem.

Do sytuacji DB odniósł się kanclerz Niemiec Olaf Sholz, który wskazał, że Bank jest bardzo zyskowny, zreorganizował swoją działalność i nie ma potrzeby martwić się o jego kondycję.

Według analityków Citi piątkowe (24.03.23) ruchy kursu Deutsche Banku świadczą o nieracjonalności rynku, przy czym istnieje ryzyko, że medialne nagłówki o DB mogą mieć wpływ na decyzje depozytariuszy, bez względu na to, czy byłby do tego powód, czy nie.

Z kolei agencja Bloomberg podała, że Credit Suisse i UBS są wśród banków, które amerykański Departament Sprawiedliwości bada pod kątem unikania sankcji nałożonych na rosyjskich oligarchów.

Czytaj także: Przewodniczący Rady ds. Nadzoru EBC Andrea Enria o ryzyku dla banków europejskich

Próby uspokojenia rynków finansowych

Sytuację na rynkach starali się uspokajać przedstawiciele kluczowych instytucji bezpieczeństwa finansowego. Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen ma według doniesień medialnych w piątek odbyć niezapowiadane wcześniej spotkanie z Radą Nadzoru Stabilności Finansowej, zrzeszającej m.in. Fed, czy FDIC (gwarant depozytów).

Z kolei według informacji agencyjnych szefowa EBC Christine Lagarde powiedziała przywódcom krajów UE w trakcie szczytu UE w Brukseli, że sektor bankowy strefy euro jest mocny, pomimo zawirowań na rynku. Lagarde powtórzyła przesłanie z ostatniej konferencji prasowej, że nie ma potrzeby wyboru między stabilnością finansową, a stabilnością cen.

Sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała w Kongresie w czwartek (23.03.), że regulatorzy będą przygotowani na dalsze kroki w celu ochrony systemu bankowego, jeśli będzie to uzasadnione, dzień po jej uwagach na temat ogólnokrajowych ubezpieczeń depozytów, które zaniepokoiły rynki.

„Oczywiście, bylibyśmy gotowi podjąć dodatkowe działania, gdyby było to uzasadnione. Użyliśmy naszych narzędzi, aby działać szybko i moglibyśmy ich użyć ponownie” – powiedziała Yellen.

Czytaj także: Minister finansów: polskiemu systemowi bankowemu nie grozi zachwianie stabilności

Inwestorzy uciekają do gotówki

Solidny powrót awersji do ryzyka wyraźnie było widać na rynku stopy procentowej. Inwestorzy zredukowali zakłady co do wysokości stóp proc. w USA i nie wyceniają już kolejnej podwyżki fed funds w maju, zwiększając jednocześnie zakłady na obniżki stóp w czerwcu.

Rynek również nie widzi obecnie szans na kolejne wzrosty kosztu pieniądza przez EBC i BoE.

W obliczu zmienności i niepewności inwestorzy uciekają do gotówki. Według danych EPFR Global w tygodniu zakończonym w ostatnią środę (22.03.) fundusze gotówkowe zanotowały największy napływ środków od marca 2020 r. w kwocie 143 mld USD. W ciągu ostatnich 4 tygodni napływ ten wyniósł już ponad 300 mld USD. Globalnie fundusze gotówkowe mają pod zarządzaniem najwięcej aktywów w historii: 5,1 bln USD.

Czytaj także: Prezes ING Banku Śląskiego: przypadek Silicon Valley Bank to lekcja dla wszystkich banków na świecie

Źródło: PAP BIZNES