Nie żyje dr Krzysztof Markowski, były członek zarządu ZBP i były prezes BIK

Nie żyje dr Krzysztof Markowski, były członek zarządu ZBP i były prezes BIK
Krzysztof Markowski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci dr. Krzysztofa Markowskiego, członka zarządu Związku Banków Polskich w latach 2000-2003, prezesa Biura Informacji Kredytowej do kwietnia 2013 roku.

Dr Krzysztof Markowski 1955-2024. Polski ekonomista. Absolwent SGH, dr nauk ekonomicznych. Specjalizował się w zagadnieniach zarządzania ryzykiem, wymianą informacji kredytowej i gospodarczej oraz rozwojem rejestrów kredytowych.

Adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz INE PAN w latach 1977–2003. 

Od początku transformacji systemu społeczno-gospodarczego był zaangażowany i współinicjował zmiany w polskiej bankowości. W latach 1992-2003 pełnił funkcję członka zarządu PKO BP.

W latach 2000-2003 był członkiem zarządu Związku Banków Polskich.

Od czerwca 2003 do kwietnia 2013 roku kierował pracami Biura Informacji Kredytowej SA.

W tym okresie w latach 2009 – 2013 był członkiem władz ACCIS (Stowarzyszenia Europejskich Rejestrów Kredytowych). Po raz pierwszy w historii stowarzyszenia ACCIS, zrzeszającego kilkadziesiąt europejskich biur i rejestrów kredytowych, wybrano do jej władz przedstawiciela jedynego biura kredytowego w Polsce dr. Krzysztofa Markowskiego, prezesa zarządu Biura Informacji Kredytowej S.A. Był to prestiżowy sukces BIK S.A. na forum międzynarodowym.

Prowadził doradztwo na rzecz rozwoju i zarządzania ryzykiem bankowym w okresie maj 2013 – czerwiec 2014 roku, jako niezależny konsultant biznesowy, w ramach własnej działalności gospodarczej.

Od lipca 2014 roku pracował w Narodowym Banku Polskim na stanowisku doradcy.

W uznaniu zasług Krzysztof Markowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2003 roku  został uhonorowany Odznaką Honorową Związku Banków Polskich, a 2006 roku Złotą Odznakę Za Zasługi dla Bankowości RP.  

Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Źródło: BANK.pl