Nie dawaj złodziejowi świątecznego prezentu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

prezent.150xW okresie świątecznym nierzadko prezenty dajemy nie tylko najbliższym, ale także złodziejom. W czasie zakupowego szaleństwa zapominamy bowiem o podstawowych zasadach korzystania z karty płatniczej. Expander ostrzega, że jeśli chcemy mieć spokojne święta, to powinniśmy zawsze zasłaniać wprowadzany PIN i przyglądać się bankomatom, z których korzystamy.

Okres świąteczny sprzyja złodziejom. Wiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego wyjeżdżając na święta proszą sąsiadów o zwrócenie uwagi na pozostawione puste mieszkanie. Niestety często to za mało. W obecnych czasach złodzieje mogą nas okraść bez włamywanie się do mieszkania. Klucz do swoich pieniędzy, czyli kartę płatniczą, nosimy bowiem przy sobie.

Tłumy w marketach oraz pogoń za prezentami powodują, że kartą posługujemy się nieostrożnie. Wydaje nam się, że nie mamy czasu na takie drobiazgi jak zasłanianie wprowadzanego PINu. Jest przecież tyle zakupów do spakowania. Tymczasem złodzieje doskonale zdają sobie sprawę z naszego roztargnienia i to wykorzystują. Ich praca staje się wtedy dużo łatwiejsza niż zwykle.

Złodziej udający kupującego, stojąc w kolejce do kasy, bez problemu może podejrzeć PIN innych osób. Znając go do wypłaty pieniędzy potrzebuje już tylko karty. Jej zdobycie także nie jest trudne. Będąc obładowanym zakupami nie jest łatwo dostrzec jak ktoś wyciąga nam portfel z kieszeni. Dodatkowo w portfelu nierzadko nosimy zapisany PIN. W takiej sytuacji przestępca nie musi się nawet trudzić, aby go podejrzeć.

W pośpiechu wypłacamy też pieniądze z bankomatów. Z tym nigdy nie należy się jednak śpieszyć. W okresie świąt złodzieje szczególnie często instalują na bankomatach nakładki skanujące. W ten sposób kopiują karty. PIN podglądają dzięki miniaturowej kamerce umieszczone na bankomacie lub dzięki specjalnej nakładce na klawiaturę bankomatu. Dodatkowo czuja się pewniej, gdyż w okresie świątecznym na urlopach jest część pracowników, którzy w bankach zajmują się bezpieczeństwem kart. W okresie świątecznym szczególnie warto więc pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa dotyczących korzystania z kart.

Jarosław Sadowski
Analityk firmy Expander