NBP o średnich dla banków kosztach ugód frankowych i wyroków sądowych

NBP o średnich dla banków kosztach ugód frankowych i wyroków sądowych
Fot. stock.adobe.com / Gina Sanders
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
NBP ocenia, że średnie koszty banków z tytułu zawarcia ugody z frankowiczami zbliżają się do kosztów realizacji wyroków sądowych. Przy przewadze ugód NBP szacuje skalę dodatkowych rezerw w związku z ryzykiem prawnym walutowych kredytów mieszkaniowych na ok. 40 mld zł, podczas gdy w grudniowym raporcie szacował je na ok. 27 mld zł - wynika z najnowszego raportu na temat stabilności systemu finansowego.

„Ryzyko prawne walutowych kredytów mieszkaniowych będzie pozostawać jednym z ważniejszych czynników kształtujących sytuację banków w kolejnych latach.

Skala dodatkowych rezerw może wahać się od ok. 40 mld zł – przy przewadze ugód, do około 50 mld zł – przy przewadze spraw sądowych” – napisał NBP w czerwcowym raporcie na temat stabilności systemu finansowego.

W grudniu NBP szacował, że skala dodatkowych potrzebnych rezerw może wahać się od ok. 27 mld zł przy przewadze ugód do około 50 mld zł przy przewadze spraw sądowych.

Czytaj także: Przewodniczący KNF: banki są przygotowane na niekorzystny dla sektora wyrok TSUE

Koszty z tytułu ryzyka prawnego – rezerwy większe o 1,5 mld zł

NBP podał w środę (14.06.2023), że 5-punktowy wzrost udziału spraw sądowych w proporcji ugód i sporów sądowych zwiększa potrzeby tworzenia rezerw średnio o ok. 1,5 mld zł.

„Szacunki te opierają się na założeniu całkowitej eliminacji ryzyka prawnego związanego z wciąż spłacanymi kredytami mieszkaniowymi we franku szwajcarskim (cały ten portfel będzie objęty ugodami lub sporami sądowymi), jak również, że co czwarty kredytobiorca, który spłacił już kredyt, pozwie bank” – napisano w raporcie.

Symulacja została przeprowadzona ponadto przy kursie franka szwajcarskiego z 31 grudnia 2022 r. (4,7679).

NBP zwraca uwagę, że koszty z tytułu ryzyka prawnego pozostają pod silnym wpływem kursu walutowego, przy którym następuje spisanie kredytu z bilansu lub przewalutowanie na złote. Można szacować, że 1-procentowa deprecjacja złotego względem franka szwajcarskiego zwiększa potrzeby banków o ok. 0,6 mld zł.

Czytaj także: Prezes ZBP o kredytach frankowych i wskaźniku WIRON

Skutki rozstrzygnięcia TSUE w sprawie C-520/21

NBP podał, że konsekwencje wydania opinii przez Rzecznika Generalnego i oczekiwanego orzeczenia TSUE w sprawie C-520/21, o ile będzie zbieżne z tą opinią, będą niekorzystne dla banków i mogą zwiększyć koszty banków w postaci rezerw potrzebnych do pokrycia ryzyka prawnego.

„Można spodziewać się zmian w preferencjach kredytobiorców, m.in. wzrostu zainteresowania wszczynaniem sporu sądowego z bankiem i zmniejszenia odsetka pasywnych klientów, niepodejmujących żadnych działań. Z kolei zwiększenie zainteresowania kredytobiorców zawieraniem ugód może wymagać od banków oferowania korzystniejszych warunków.

Należy nadmienić przy tym, że średnie koszty banków z tytułu zawarcia ugody z kredytobiorcą już od dłuższego czasu stopniowo się zwiększają i zbliżają do kosztów realizacji wyroków sądowych” – napisał NBP.

NBP pisze, że ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie C-520/21 może jedynie zwiększyć skalę tych zmian. „Koszty banków z tytułu zawiązywania rezerw na ryzyko prawne wzrosną również na skutek uprawdopodobnionej konieczności zmian parametrów modeli w zakresie przewidywanych kosztów ugód i stwierdzenia bezskuteczność umów.

Banki będą musiały m.in. zrewidować założenia dotyczące prawdopodobieństwa zasądzenia na ich rzecz wynagrodzenia za korzystnie przez klienta z kapitału w przypadku orzeczenia przez sąd unieważnienia umowy kredytowej.

Niewiadomym pozostaje natomiast tempo tworzenia dalszych rezerw, choć można spodziewać się jego przyspieszenia i większego obciążenia wyników finansowych niż do tej pory” – napisał NBP.

Czytaj także: MFW o polskiej gospodarce, wakacjach kredytowych i kredytach walutowych

Źródło: PAP BIZNES