Narodowy Bank Polski i Narodowy Bank Ukrainy wyemitują wspólnie monety kolekcjonerskie

Narodowy Bank Polski i Narodowy Bank Ukrainy wyemitują wspólnie monety kolekcjonerskie
Źródło: NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Polski poinformował, że z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy – 24 sierpnia 2023 roku wyemituje wspólnie z Narodowym Bankiem Ukrainy srebrne monety kolekcjonerskie „Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo”. Monety zaprojektowane przez ukraińskiego artystę Volodymyra Tarana będą dostępne zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie.

Wspólna emisja srebrnych monet o nominale – odpowiednio – 10 złotych i 10 hrywien to kolejny dowód owocnej współpracy pomiędzy Narodowym Bankiem Polskim i Narodowym Bankiem Ukrainy.

Obie monety stanowią zestaw, a ich projekt tworzy kompozycyjną całość, układając się w kształt serca. Autorem projektu jest ukraiński artysta Volodymyr Taran.

Czytaj także: Narodowy Bank Polski i Bank Litwy wspólnie wyemitują monetę kolekcjonerską

24 sierpnia – Dzień Niepodległości Ukrainy

Monety będą wykonane ze srebra próby Ag 999, masa każdej będzie wynosić 31,1 g.

Łączny nakład emisyjny zestawów wyniesie do 10 000 sztuk, z czego połowa nakładu będzie produkowana i sprzedawana w Polsce, a połowa w Ukrainie.

Ustalona wspólnie z Narodowym Bankiem Ukrainy data emisji monet – 24 sierpnia – ma symboliczne znaczenie. W tym dniu Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości.

Czytaj także: Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – złote i srebrne monety z Ignacym Daszyńskim

Dochód ze sprzedaży monet na rzecz wsparcia Ukrainy

Monety będą dostępne do sprzedaży w kasach Oddziałów Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Nakład przeznaczony do sprzedaży w Ukrainie będzie dystrybuowany poprzez oficjalne banki dystrybucyjne oraz poprzez sklep internetowy Narodowego Banku Ukrainy.

Tegoroczna emisja to druga wspólna inicjatywa NBU oraz NBP. W 2012 roku oba banki wyemitowały z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA 2010–12 srebrne monety kolekcjonerskie – podobnie jak obecnie – tworzące zestaw.

Narodowy Bank Polski planuje przekazanie na rzecz Ukrainy dochodu ze sprzedaży zestawu srebrnych monet kolekcjonerskich „Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo” w formie bezzwrotnego humanitarnego wsparcia finansowego.

Czytaj także: Srebrna moneta NBP: „200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza”, wynalazcy lampy opalanej naftą

Źródło: Narodowy Bank Polski / NBP