Nagrody Kongresu Gospodarki Elektronicznej wręczone
Kapituła konkursu ocenia zgłoszone kandydatury i bierze pod uwagę kilka kryteriów. Między innymi walory informacji i edukacji na rzecz rozwijania społeczeństwa informacyjnego, aktywności i efektywności podejmowanych przedsięwzięć. Współpracę podczas przygotowywania i wdrażania projektów.
W tym roku nagrodę „Ambasadora Gospodarki Elektronicznej” otrzymał Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności. Firmy, która zarządza systemem płatności mobilnych BLIK, konsekwentnie rozwija markę i obecnie jest największym dostawcą nowoczesnych płatności mobilnych w Polsce.
Dariusz Mazurkiewicz, odbierając nagrodę podkreślił, że jest to wyróżnienie przede wszystkim za pracę, która związana jest z koordynacją działań całego sektora bankowego i płatniczego. BLIK, bijąc rekordy, jest jak stwierdził naszą krajową sektorową płatniczą dumą narodową.
Nagrodę Partnera Roku otrzymał mBank. To właśnie mBank, wychodząc naprzeciw potrzebom sprzedawców segmentu e-commerce, stworzył bramkę płatniczą Paynow, produkt, który znacząco wpływa na poprawę doświadczenia klienta, zwiększa konwersję i lojalność partnerów biznesowych. Dzięki niej można akceptować różne metody płatności online. Usługa jest dostępna w systemie mBank CompanyNet (mCN).
Nagrodę w kategorii Projekt Roku, otrzymała Platforma Robotów DBR77. Nagrodę odebrał Konrad Sitnik, współzałożyciel firmy.
Korzystając z własnych zasobów, firma stworzyła autorskie narzędzie skierowane do biznesu, pozwalające na optymalizację pracy w przedsiębiorstwie, w szczególności w zakresie transformacji technologicznej w kierunku Przemysłu 4 0, tym samym podnosząc poziom cyfryzacji przedsiębiorstw i upowszechniając sektor gospodarki elektronicznej w Polsce.
Konrad Sitnik wyraził zadowolenie, że firma jest identyfikowana jako awangarda cyfryzacji polskiego przemysłu. Rewolucja przemysłowa trwa i kwestia przejścia do tak zwanego Industry 4.0 – to konieczność.
Nagrodę Dziennikarza Roku otrzymała w tej edycji Justyna Pokojska. Jest naukowczynią, zaangażowaną w innowacyjną popularyzację nauki w mediach, zarówno tradycyjnych, jak i cyfrowych.
Była już nagrodzona wieloma wyróżnieniami, między innymi tytułem Jutronauci Gazety Wyborczej.
Nagrody Kongresu i Fundacji „Promyk Słońca”
Nagrody wręczyli Krzysztof Pietraszkiewicz i dr n.med. Adriana Pietraszkiewicz z zarządu Fundacji „Promyk Słońca”, jednej z największych fundacji w Polsce, działających na rzecz dzieci niepełnosprawnych i rodzin z niepełnosprawnościami.
Jak stwierdziła dr Adriana Pietraszkiewicz, w trakcie Kongresu Gospodarki Elektronicznej bardzo dużo mówi się o rozwoju technologicznym. Ten rozwój sprzyja człowiekowi, umożliwia pokonanie wielu barier i ograniczeń oraz prowadzi do tego, że przesuwają się granice niemożliwego.
Fundacja nagradza twórców innowacyjnych rozwiązań na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Przyznaje nagrody w dwóch kategoriach, za całokształt działań i za wybitne osiągnięcia w zakresie wykorzystania nowych technologii na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Także za innowacyjne rozwiązania technologiczne, czyli za wdrożenie na dużą skalę jednostkowego produktu lub za pomysł, lub za projekt na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Nagradza prospołeczne postawy.
Nagrodę otrzymała Katedra Inżynierii Oprogramowania Politechniki Gdańskiej za wybitne osiągnięcia w zakresie wykorzystania nowych technologii na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Kapituła postanowiła docenić i przyznać nagrodę Politechnice Gdańskiej za dużą wrażliwość społeczną, wykorzystywanie możliwości, jakie daje współczesna technologia w projektowaniu i badaniu rozwiązań na rzecz osób z niepełnosprawnościami, a także za zaangażowanie studentów w te projekty. To docenienie Katedry Inżynierii Oprogramowania, w ramach której realizowane są liczne projekty skoncentrowane na problematyce wykorzystania i zastosowania nowych technologii w terapii i edukacji dzieci ze spektrum autyzmu.
Nagrodę otrzymał też BioEngineering.pl za innowacyjne rozwiązania technologiczne na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Kapituła doceniła wdrożenie nowoczesnej bionicznej protezy kończyny górnej, innowacyjnego i ekonomicznego rozwiązania, ułatwiającego codzienne życie osobom po amputacji.
Wręczenie medali Mikołaja Kopernika Związku Banków Polskich
Medal został ustanowiony jako zaszczytne oraz honorowe wyróżnienie za wyjątkowe osiągnięcia w zakresie rozwoju oraz bezpiecznej działalności banków i infrastruktury bankowej, oraz tworzenia prawnego otoczenia dla sprawnego funkcjonowania polskiej bankowości.
Jak stwierdził Krzysztof Pietraszkiewicz, wyróżnienie tym medalem to wyraz podziękowania za wkład w rozwój polskiego sektora bankowości, ale także niesienia pomocy osobom na przykład z niepełnosprawnościami. Wyróżniane są osoby, które długo pracują w środowisku bankowym i mają osiągnięcia, ale także osoby, które właśnie wniosły coś szczególnego do działalności polskich instytucji finansowych.
Medale podczas tegorocznego KGE otrzymali:
Anna Grabowska, dyrektor generalny Fundacji Promyk Słońca;
Krzysztof Kotyniewicz, prezes zarządu w Głównym Polskim Związku Głuchych;
Artur Marcinkowski, przewodniczący rady Fundacji Widzialni;
Martyna Pakuła, ekspert w Zespole Nowych Technologii w Biurze Rozwoju i Optymalizacji Sieci w PKO Banku Polskim;
dr Adriana Pietraszkiewicz, członek zarządu Fundacji Promyk Słońca;
dr Bogdan Pilawski, ekspert IT, architekt w Santander Bank Polska;
Marta Walaszczyk-Szymańska, menedżer Programu Bank Bez Barier w Santander Bank Polska.
Jak stwierdziła dr Adriana Pietraszkiewicz, Promyk Słońca zajmuje się wspomaganiem rozwoju dzieci z niepełnosprawnością. Te dzieci będą kiedyś funkcjonowały w tym obecnym oraz w jeszcze nowszym świecie. Będą korzystały z rozwoju technologicznego i z bankowości. Przygotowujemy je do tego i jest to nasz wkład w rozwój bankowości.
Krzysztof Kotyniewicz, dziękując za wyróżnienie stwierdził, że kwestia dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, dla niego oraz szczególnie dla osób głuchych jest bardzo ważna i cieszył się, że w trakcie obecnego Kongresu temat ten był aktualny a wystąpienia uczestników były tłumaczone na polski język migowy.
Martyna Pakuła, dziękując za przyznanie medalu podkreśliła udział kilkunastu banków i kilkudziesięciu osób w pracach Grupy do spraw Obsługi Bankowej Osób z Niepełnosprawnościami i w Grupie do spraw Obsługi Osób o Szczególnych Potrzebach, co przyczyniło się do zmiany postaw w bankowości oraz do stworzenia wielu nowych rozwiązań technologicznych i rozwiązań prawnych.
Dr Bogdan Pilawski jest obecnie pracownikiem Santander Bank Polska, współpracownikiem kilku uczelni oraz wykładowcą Santander Universidades. Jak stwierdził, w pracy naukowej nie tylko jest ważne wypromowanie kilkudziesięciu magistrów i napisanie kilkuset artykułów do prasy fachowej, chodzi również o to, żeby czerpać z tego, co dają współpracownicy. Co można od nich przejąć, jako od fachowców i przede wszystkim – od ludzi.