Nadmierny hałas: jak się przed nim zabezpieczyć przy zakupie mieszkania

Nadmierny hałas: jak się przed nim zabezpieczyć przy zakupie mieszkania
Fot. stock.adobe.com/ Fabio Balbi
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podejmując decyzję o zakupie domu lub mieszkania, jako nabywcy mamy prawo poprosić inwestora o charakterystykę akustyczną zaprojektowanego budynku. Jak sprawdzić, czy architekt projektując budynek myślał o zminimalizowaniu ryzyka narażenia nas na nadmierny hałas?

#Hałas: jak się przed nim zabezpieczyć przy zakupie #mieszkania #nieruchomości

Głośne imprezy u sąsiadów. Jak wygłuszyć mieszkanie?

Zapewne każdy z nas nie raz zetknął się z problemem głośnej imprezy u sąsiadów. Jednorazowe zazwyczaj wybaczamy, ale cotygodniowe lub trwające kilka dni to już prawdziwy kłopot. Co prawda istnieje tzw. „cisza nocna”, ale osiem godzin, czyli czas między 22, a 6 rano nie został wypunktowany w żadnym powszechnie obowiązującym akcie prawnym. Okres „ciszy nocnej” jest zazwyczaj regulowany wewnętrznie. Od zarządu wspólnoty mieszkaniowej zależy wpisanie „ciszy nocnej” w regulamin i określenie godzin obowiązywania.

Imprezowi sąsiedzi, a prawo

Poziom hałasu podczas imprezy wynosi nawet powyżej 80 decybeli. Oczywiście można spróbować walczyć z sąsiadami zgłaszając sprawę na policję. W kodeksie wykroczeń istnieje przepis art. 51 § 1, którzy brzmi: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. Służby mogą zatem ukarać właściciela mieszkania za zakłócanie ciszy nocnej upomnieniem lub mandatem w wysokości do 200 złotych. Mundurowi mają też prawo skierowania sprawy do sądu, a ten wymierzyć karę grzywny, aresztu bądź ograniczenia wolności.

Sprawdź, czy dobrze zaprojektowano budynek, w którym mieszkasz

Podejmując decyzję o zakupie domu lub mieszkania, jako nabywcy mamy prawo poprosić inwestora o charakterystykę akustyczną zaprojektowanego budynku. Jak sprawdzić, czy architekt projektując budynek myślał o zminimalizowaniu ryzyka narażenia nas na nadmierny hałas?

Warto podeprzeć się liczbami. Do oceny właściwości akustycznych stropów, podłóg i ścian służą specjalne wzory i wskaźniki. W odniesieniu do izolacyjności akustycznej między pomieszczeniami w budynku mieszkalnym wskaźnikiem adekwatnym do oceny jest wskaźnik R’A1. Wartość ta zmienia się w zależności od zastosowanego materiału. Inna będzie dla ściany wykonanej w technologii suchej zabudowy, a inna np. dla ścian z pustaków ceramicznych, ale ogólna zasada jest taka, że im większe R’A1, tym przegroda lepiej tłumi hałas.

 

Bardzo ważne jest też kupno/wynajem mieszkania w sprawdzonej okolicy. Zwracajmy uwagę na infrastrukturę, np. odległość budynków od ulicy, torów tramwajowych, klubów czy barów. Warto także zainteresować się opiniami o budującym deweloperze, których na pewno znajdziemy wiele w internecie. Może się okazać, że inwestor nie korzysta z konsultacji akustyka pomijając podstawowe zalecenia dobrej praktyki budowlanej. Zapewnieniu należytej ochrony przed hałasem w budynkach służą m.in. wymagania zawarte w normach PN-B-02151-2, PN-B-02151-3 i PN-B-02151-4.

Istotne jest, by specjalista określił izolacyjność akustyczną ścian, stropów, drzwi i stolarki okiennej oraz dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach. – Wprowadzona w tym roku norma z klasami akustycznymi mieszkań podaje, że aby osiągnąć topowy komfort, ściana między mieszkaniami musi mieć izolacyjność 62 dB – przypomina Paweł Polak ze Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”.

Źle zaprojektowany budynek?

Niestety wielu deweloperów nie dba o akustykę, co prowadzi do problemów związanych z hałasem. Nigdy nie wiadomo, kto zamieszka za ścianą. Co zrobić, gdy już staniemy się ofiarami źle zaprojektowanego budynku? W tym wypadku jedyną opcją jest zastosowanie sprawdzonych rozwiązań, które wyciszą mieszkanie. Dobrym izolatorem akustycznym jest ściana gipsowo-kartonowa z wypełnieniem wełną mineralną szklaną bądź skalna. Wyciszyć powinno się jednak nie tylko ściany, ale też strop i ewentualnie sufit. Najlepszym sposobem będzie zastosowanie „podłogi pływającej” czyli poprawne oddzielenie warstwy wylewki od stropu konstrukcyjnego warstwą izolacyjną z wełny mineralnej lub styropianu uelastycznionego. Wyciszymy w ten sposób odgłosy stąpania lub przesuwania mebli. Nie należy zapominać o poprawnym zaizolowaniu instalacji wentylacji.

Źródło: komfortciszy.pl