mPay i ukraiński MTB Bank o wspólnej ekspansji zagranicznej

mPay i ukraiński MTB Bank o wspólnej ekspansji zagranicznej
Źródło: mPay
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polska aplikacja fintechowa mPay i ukraiński licencjonowany MTB Bank podpisały list intencyjny o zawarciu umowy na objęcie nowej emisji akcji mPay S.A. oraz współpracy biznesowej w zakresie dołączenia do międzynarodowego systemu płatniczego MTB Money, umożliwiającego dokonywanie transakcji międzynarodowych.

Na jej mocy po przeprowadzeniu negocjacji końcowych MTB Bank otrzyma udział na poziomie 9,99% w kapitale spółki, zaś mPay otrzyma dodatkowy kapitał na rozwój usług FinTech i znaczące wsparcie w zakresie ekspansji zagranicznej. Większe zaangażowanie banku w akcje spółki jest uzależnione od zgód Narodowego Banku Ukrainy. mPay podkreśla, że jest Krajową Instytucją Płatniczą i objęcie ponad 20% w kapitale wymaga zgody Komisji Nadzoru Finansowego.

Współpraca ma strategiczne znaczenie w kontekście tworzenia nowych transgranicznych produktów i usług finansowych między Polską a Ukrainą, a następnie między innymi krajami europejskimi. Inwestycja będzie więc również istotnym krokiem w kierunku głębszej integracji gospodarczej między Ukrainą a Unią Europejską, poinformował FinTech.

mPay oraz MTB Bank zadeklarowały, że po zakończeniu negocjacji umowa objęcia akcji nowej emisji zostanie podpisana do 30 czerwca 2024 roku.

Strony przystępują do ustalenia zasad współpracy i dołączenia mPay do nowoczesnego międzynarodowego systemu płatniczego MTB Money. Dzięki nawiązanej współpracy mPay zostanie również wpisany do rejestru Narodowego Banku Ukrainy.

Dzięki potencjalnej inwestycji MTB w mPay, obywatele Ukrainy mieszkający lub pracujący w Polsce, jak również w innych krajach Unii Europejskiej, zyskają wygodny oraz bezpieczny dostęp do usług finansowych, w tym m.in. do transferu środków na indywidualne konto bankowe oraz możliwość wykonywania przelewów na Ukrainę.

Czytaj także: KredoBank z Grupy PKO BP wypracował 143 mln zł zysku netto w 2023 roku

mPay rozszerza działalność poza granice Polski

– Kluczowy jest fakt, że posiadamy odpowiednie licencje i technologie, które są bardzo pożądane przez podmioty spoza Polski i UE. Nasza współpraca jeśli negocjacje końcowe zakończą się pozytywnie znacznie powiększy liczbę użytkowników mPay o obywateli Ukrainy i innych krajów europejskich, będąc jednocześnie odpowiedzią na ich cyfrowe potrzeby w codziennym życiu.

Oprócz tego usprawni transakcje transgraniczne poprzez zmniejszenie kosztów dla firm i osób fizycznych. Przyniesie też korzyści obu gospodarkom, niwelując bariery między Ukrainą i UE. To krok naprzód w międzynarodowym rozwoju naszej spółki mówi Andrzej Basiak, CEO mPay S.A.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Uchodźcy | Imigracja pomaga naszej gospodarce?

Ukraiński MTB Bank i mPay

MTB Bank z siedzibą w Odessie, to komercyjny bank licencjonowany i nadzorowany przez Narodowy Bank Ukrainy.

Jest członkiem międzynarodowych organizacji Płatniczych Visa, Mastercard, UnionPay oraz rozwija nowatorski Międzynarodowy System Płatniczy MTB Money w celu poszerzania usług przekazów pieniężnych w Europie.

mPay realizuje strategię rozwoju super fintechu dwutorowo. W pierwszej kolejności w oparciu o model biznesowy związany z usługami typu B2C, czyli aplikację finansową, z której korzysta już ponad 1,5 mln użytkowników. Od zeszłego roku spółka jest aktywna także w segmencie B2B, podpisując umowy z klientami zarówno polskimi, jak i zagranicznymi. Fintech wytworzył i wdrożył pierwsze rozwiązania płatnicze dla segmentu B2B oparte o interfejsy API, w tym m.in. API umożliwiające tworzenie własnych ekosystemów płatniczych, czy walletów w zewnętrznych aplikacjach.

mPay współpracuje m.in. z podmiotami technologicznymi oferującymi usługi do obsługi księgowej szkół, przedszkoli i żłobków, jak również innymi regulowanymi podmiotami z innych krajów, w tym m.in. amerykańską spółką US Money Express zajmującą się szybkimi przekazami środków pieniężnych z USA do Polski, czy brytyjskim Easysend – pod kątem szybkich przekazów z Wielkiej Brytanii do naszego kraju.

Tego typu współpraca jest możliwa dzięki innowacyjnym technologiom płatniczym rozwijanym w mPay przez ostatnie miesiące, jak również dzięki posiadanym licencjom, w tym przede wszystkim statusowi Krajowej Instytucji Płatniczej, który uprawnienia do prowadzenia rachunków płatniczych dla klientów, dokonywania transakcji, przekazów pieniężnych, czy oferowania kart płatniczych, w tym kart debetowych.

Czytaj także: Dwie organizacje przedsiębiorców z Ukrainy w BusinessEurope

Źródło: mPay