Dwie organizacje przedsiębiorców z Ukrainy w BusinessEurope

Dwie organizacje przedsiębiorców z Ukrainy w BusinessEurope
Fot. stock.adobe.com / luzitanija
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Unia Ukraińskich Przedsiębiorców i Federacja Pracodawców Ukrainy uzyskały od 1 października ‘23 status obserwatorów w BusinessEurope, przynajmniej do końca 2025 roku, z możliwością jego przedłużenia do czasu wybrania jednej z organizacji na pełnego członka, czytamy w komunikacie prasowym Konfederacji Lewiatan.

To efekt zakończonego właśnie procesu selekcji najbardziej reprezentatywnych kandydatów z Ukrainy, w którym bardzo aktywny udział brali przedstawiciele Konfederacji Lewiatan, a przede wszystkim prezydent Maciej Witucki jako wiceprezydent BusinessEurope ds. współpracy z Ukrainą. 

– W czasie toczącej się wojny w Ukrainie szczególnie ważne jest wspieranie ukraińskich firm, nawiązywanie współpracy z tamtejszym biznesem. Mamy świadomość, że dziś bardzo wiele środowisk, organizacji, firm, nie tylko w Polsce, myśli o odbudowie Ukrainy, także tej infrastrukturalnej. Wiele z nich ma już kontakty z Ukrainą, inne dopiero szukają partnerów.

Udział dwóch ukraińskich organizacji pracodawców w wielu pracach BusinessEurope pozwoli na zacieśnienie wzajemnych więzi, lepsze zrozumienie potrzeb tamtejszych firm.

Ale jest również wyrazem poparcia europejskiego biznesu dla kandydatury Ukrainy w jej drodze do członkostwa w UE – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, wiceprezydent BusinessEurope, specjalny wysłannik ds. współpracy z Ukrainą.

Czytaj także: Polscy przedsiębiorcy i bankowcy zainteresowani udziałem w odbudowie Ukrainy

Nowi obserwatorzy z Ukrainy w BusinessEurope

BusinessEurope – stowarzyszenie przedsiębiorców i pracodawców z siedzibą w Brukseli założone w 1958 roku

Unia Ukraińskich Przedsiębiorców (SUP/UUE) jest stosunkowo młodą (2016), dynamicznie rozwijającą się organizacją, która skupia ponad 1000 przedsiębiorstw przede wszystkim z nowszych sektorów gospodarki (http://sup.org.ua/en/mission).

Federacja Pracodawców Ukrainy (FRU/FEU) to najliczniejsza organizacja przedsiębiorców Ukrainy (2001), reprezentująca ją w Międzynarodowej Organizacji Pracodawców (IOE) przy Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) w Genewie (https://fru.ua/en/). 

Jako obserwatorzy, jeszcze bez pełnych praw członkowskich, organizacje te będą mogły uczestniczyć w wielu aktywnościach BE – największej organizacji biznesu w Europie.

Czytaj także: Umowa Kredobank – EBOR: 125 mln euro wsparcia dla ukraińskiej gospodarki

Współpraca Lewiatana z ukraińskimi przedsiębiorcami

W roku 2022 Lewiatan nawiązał ściślejszą współpracę z kilkoma organizacjami przedsiębiorców Ukrainy, w tym obydwoma wymienionymi wyżej i będzie je aktywnie wspierał w przygotowaniach do pełnego członkostwa w BE oraz szerzej w procesie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej.

Dyrektor generalna SUP, Kateryna Glazkowa będzie gościem najnowszej edycji EFNI 2023 w Sopocie.

Czytaj także: GPW wspólnie z EBOiR będą wspierać rozwój i odbudowę ukraińskiego rynku kapitałowego

Źródło: Konfederacja Lewiatan