Umowa Kredobank – EBOR: 125 mln euro wsparcia dla ukraińskiej gospodarki

Umowa Kredobank – EBOR: 125 mln euro wsparcia dla ukraińskiej gospodarki
Fot. stock.adobe.com / Syda Productions
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kredobank z Grupy PKO Banku Polskiego i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) podpisały umowę dotyczącą wsparcia dla ukraińskiej gospodarki, która pozwoli na uruchomienie 125 mln euro finansowania, podał PKO BP.

„Potrzeby Ukrainy są dziś ogromne. Ukraińska gospodarka, aby przetrwać i móc dalej funkcjonować potrzebuje stałego dostępu do finansowania zewnętrznego. To samo dotyczy firm działających na rynku ukraińskim.

Na tym etapie nieoceniona jest pomoc międzynarodowych instytucji, takich jak Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), które mają odpowiedni mandat i fundusze potrzebne do wdrożenia działań pomocowych.

Tym bardziej, że według wyliczeń naszych, Banku Światowego oraz rządu Ukrainy, Ukraina do 2032 roku może potrzebować finansowania do nawet 750 mld USD. Dlatego ta i każda kolejna umowa wsparcia finansowego dla ukraińskiej gospodarki jest niezmiernie ważna” – powiedział wiceprezes PKO BP Andrzej Kopyrski, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: GPW wspólnie z EBOiR będą wspierać rozwój i odbudowę ukraińskiego rynku kapitałowego

Trzy sposoby finansowania

Umowa Kredobanku i EBOR umożliwi uruchomienie finansowania dla ukraińskich przedsiębiorców na łączną kwotę 125 mln euro. Współpraca dotyczy trzech rozwiązań.

Pierwszym są gwarancje kredytowe, które pozwolą wygenerować kredyty do 100 mln euro.

Drugim rozwiązaniem są zachęty inwestycyjne – część przedsiębiorców, w ramach Programu konkurencyjności małego i średniego biznesu od EBOR (EaP SMEC Sub-loans), będzie miała możliwość otrzymania wsparcia dotacyjnego.

Trzecim rozwiązaniem jest otwarcie przez EBOR limitu w wysokości 25 mln euro na finansowanie inwestycji wspierających handel zagraniczny, podano.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Ukraina | Powojenna odbudowa

Podział ryzyka

Zgodnie z porozumieniem o podziale ryzyka podpisanym w Londynie, EBOR zabezpieczy 50% ryzyka kredytowego w zakresie nowego finansowania do 100 mln euro, udzielonego przez Kredobank, podano również.

„Ukraiński biznes potrzebuje więc kredytów aby przetrwać, a nawet przeżyć. Kredobank, będący częścią grupy kapitałowej PKO Banku Polskiego, pomaga ukraińskim przedsiębiorcom w kontynuowaniu pracy w czasie wojny.

Dzięki umowie o podziale ryzyka z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju otwierają się nowe możliwości zwiększenia wartości kredytowania ukraińskiego biznesu oraz wsparcia krytycznie ważnych branż gospodarki Ukrainy” – powiedział prezes Kredobanku Jacek Szugajew.

Porozumienie zwiększy dostęp do finansowania firmom ukraińskim działającym w branżach takich, jak sektor rolniczy i usługi rolnicze, przetwórstwo żywności, transport i logistyka, sprzedaż detaliczna i farmacja, zaznaczono w materiale.

Czytaj także: Cyfrowe zmiany w KredoBanku z Grupy Kapitałowej PKO BP

Źródło: ISBnews