Morawiecki: biorę pod uwagę przedłużenie wakacji kredytowych

Morawiecki: biorę pod uwagę przedłużenie wakacji kredytowych
Mateusz Morawiecki. Źródło: gov.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że bierze pod uwagę przedłużenie wakacji kredytowych, jeżeli inflacja pozostanie na tyle wysoka, że uniemożliwi obniżenie kosztów rat kredytowych.

„Biorę pod uwagę przedłużenie wakacji kredytowych, jeżeli nadal pojawiać się będą problemy ze spłatą kredytów ze strony obywateli, ze strony gospodarstw domowych” – powiedział Mateusz Morawiecki w Polsat News.

„Nie wiemy, jak silny będzie trend spadający inflacji. Jeżeli ten trend będzie bardzo silny, to spodziewam się mocnych obniżek stóp procentowych, a w ślad za nimi – obniżki WIBOR-u; a w ślad za tym spadać będzie wysokość raty kredytowej. Wtedy być może wakacje kredytowe nie będą potrzebne.

Ale jeżeli tak nie będzie, jeżeli ten trend inflacyjny cały czas będzie dokuczliwy, to na pewno wyjdziemy naprzeciw Polakom” – wyjaśnił premier.

Czytaj także: Prezes ZBP o obecnych i przyszłych wyzwaniach dla polskich banków

Zgodnie z ustawą o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom kredytobiorcy mogli ubiegać się o cztery miesiące wakacji kredytowych w roku 2022 i mogą ubiegać się o wakacje kredytowe także w tym roku.

W marcu ’23 Mateusz Morawiecki mówił, że rząd nie wyklucza przedłużenia wakacji kredytowych na kolejny rok, „jeżeli będzie tego wymagać sytuacja”.

Banki zaraportowały do bazy Biura Informacji Kredytowej (BIK) 1,126 mln rachunków kredytów mieszkaniowych objętych wakacjami kredytowymi, o wartości 280 mld zł do 2 kwietnia 2023 roku.

Czytaj także: EBC krytycznie o polskich powszechnych wakacjach kredytowych

Źródło: ISBnews