Mieszkanie Plus: Nowy Nikiszowiec nominowany do unijnej nagrody im. Miesa van der Rohe

Mieszkanie Plus: Nowy Nikiszowiec nominowany do unijnej nagrody im. Miesa van der Rohe
Katowice, Nowy Nikiszowiec. Fot. Piotr Krajewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Projekt osiedla Nowy Nikiszowiec, który powstał w pracowni 22ARCHITEKCI, został nominowany do prestiżowej nagrody architektonicznej imienia Miesa van der Rohe. Katowickie osiedle to ponad pół tysiąca mieszkań budowanych w sąsiedztwie historycznego Nikiszowca. Układ jego kwartałów, zielone podwórka, a także kolor elewacji i ozdobne detale były inspiracją dla autorów nominowanego projektu.

Nagroda Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej została ufundowana przez Komisję Europejską i Fundację Miesa van der Rohe. Pierwszy raz przyznano ją ponad 30 lat temu.

To prestiżowe wyróżnienie dla najlepszych projektów trafia do architektów co dwa lata.

Nominacje są zgłaszane przez ekspertów z Europy, krajowe stowarzyszenia zrzeszone w ramach Rady Architektów Europy oraz komitet doradczy nagrody.

Nawiązanie do 100-letniej tradycji Nikiszowca

‒ Można powiedzieć, że jest to taki architektoniczny Oskar dla europejskich projektantów. Zawsze marzyliśmy o takim zaszczycie.

Dlatego sama nominacja, nawet jeżeli jeszcze to długa droga do otrzymania tej nagrody, napawa nas ogromną duma i satysfakcją. Nasza praca została doceniona – podkreśla Aleksander Drzewiecki, wspólnik w pracowni 22ARCHITEKCI.

Projektanci postawili na dobrze urządzone przestrzenie wspólne, co zapewni komfort jego mieszkańcom i będzie sprzyjać rozwijaniu relacji sąsiedzkich

Nowy Nikiszowiec nawiązuje skalą i wysokością do swojego przeszło stuletniego sąsiada. Na rzutach i zdjęciach z góry wyraźnie widać, jak projektanci przenieśli kształt jego kwartałów. Każdy z nich ma swój dziedziniec wypełniony zielenią.

W nawiązaniu do dawnych gospodarczych funkcji podwórek starego Nikiszowca powstaną tu ogródki społeczne, gdzie mieszkańcy będą mogli uprawiać warzywa i inne rośliny.

Projektanci postawili na dobrze urządzone przestrzenie wspólne, co zapewni komfort jego mieszkańcom i będzie sprzyjać rozwijaniu relacji sąsiedzkich.

Czytaj także: Mieszkanie Plus w Lublinie: była cukrownia ‒ będzie osiedle

‒ Nie lubię osiedli, które są odgrodzone od miasta, dlatego podoba mi się ten podział między przestrzenią ogólnodostępną i półpubliczną. Plac i droga pomiędzy poszczególnymi kwartałami to takie miejsce, do którego może przyjść każdy.

Z kolei do klatek schodowych wchodzimy bezpośrednio z kwartałów wydzielonych przez bramy, dlatego stanowią część, z której będą korzystać głównie mieszkańcy.

Dodatkowo dziedzińce, tworzące sąsiedzki, społeczny klimat wydają mi się bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, które zostało zaczerpnięte ze starego Nikiszowca – zaznacza Karolina Bielonko, 22ARCHITEKCI.

Kolorystyka elewacji również odnosi się bezpośrednio do nikiszowskich tradycji. Fasada mieni się w kilku ceglanych odcieniach, które układają się w charakterystyczny wzór. Ten szlachetny efekt uzyskano dzięki zastosowaniu tynku z cząstkami kwarcu i miki.

‒ Dwie rzeczy pomiędzy którymi staraliśmy się znaleźć balans, czyli pewne efekty estetyczne, które chcieliśmy osiągnąć, ale jednocześnie bardzo duża funkcjonalność, żeby nie poświęcać się w całości estetyce.

Chcieliśmy, by to osiedle było dostępne, by było łatwo się po nim poruszać, by te mieszkania były wygodne do mieszkania, by były jasne, by były przestronne i jednocześnie funkcjonalne, by po prostu dobrze się tam mieszkało – dodaje Weronika Misiak, 22ARCHITEKCI.

Czytaj także: Mieszkanie Plus w Świdniku: 108 mieszkań, wnioski można składać już od 15 marca 2021 r.

Rozstrzygnięcie konkursu w maju 2022 roku

Laureat nagrody otrzyma  60 tysięcy euro i statuetkę przedstawiająca budynek Pawilonu Niemieckiego z Wystawy Światowej w 1929 roku autorstwa Miesa van der Rohe. Zwycięzcę poznamy w maju 2022 roku.

Nowy Nikiszowiec to największa inwestycja realizowana w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego.

Kolorystyka elewacji odnosi się bezpośrednio do nikiszowskich tradycji. Fasada mieni się w kilku ceglanych odcieniach, które układają się w charakterystyczny wzór

Budowa osiedla jest właśnie finalizowana. Wraz z końcem stycznia zakończył się nabór wniosków osób zainteresowanych najmem mieszkań powstających w ramach tego projektu.

W trzy tygodnie wpłynęło 2116 zgłoszeń potencjalnych najemców, co przekłada się na ponad cztery osoby na jedno mieszkanie.

Zgodnie z założeniami pierwsze umowy najmu zostaną podpisane w maju tego roku.

Czytaj także: Mieszkanie Plus w Toruniu: po 40 dniach zakończył się montaż dwóch bloków

Źródło: PFR Nieruchomości