mBank: zaktualizowany docelowy wymóg MREL wynosi 19,22 proc. łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko

mBank: zaktualizowany docelowy wymóg MREL wynosi 19,22 proc. łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko
Źródło: mBank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zaktualizowany docelowy wymóg MREL dla mBanku na poziomie skonsolidowanym, z wyłączeniem z konsolidacji mBanku Hipotecznego, wynosi 19,22 proc. łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko (TREA).

mBank poinformował, że otrzymał pismo od Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, dotyczące wspólnej decyzji organów ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, tj. Jednolitej Rady ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji, BFG oraz Narodowego Banku Węgier w sprawie wymogu funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowalnych (MREL).

Jak podano, zaktualizowany docelowy wymóg MREL dla mBanku na poziomie skonsolidowanym, z wyłączeniem z konsolidacji mBanku Hipotecznego, wynosi 19,22 proc. łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko (TREA).

Wymóg dla funduszy własnych i podporządkowanych zobowiązań kwalifikowalnych

Wymóg dla funduszy własnych i podporządkowanych zobowiązań kwalifikowalnych ustalono na 18,60 proc. TREA oraz w wysokości 5,91 proc. miary ekspozycji całkowitej (TEM), w tym dla funduszy własnych i podporządkowanych zobowiązań kwalifikowalnych w wysokości 5,67 proc. TEM.

Jak podano, docelowy wymóg MREL powinien być osiągnięty do 31 grudnia 2023 r.

Czytaj także: mBank: składka na fundusz restrukturyzacji BFG wynosi 182,99 mln zł w 2022 r. >>>

„Ponadto, BFG wskazał na śródokresowe cele MREL, które w relacji do: TREA wynoszą 14,67 proc. na moment zakomunikowania bankowi decyzji i 16,94 proc. na koniec 2022 roku, w tym dla funduszy własnych i podporządkowanych zobowiązań kwalifikowalnych odpowiednio 14,36 proc. i 16,48 proc., oraz TEM wynoszą 3 proc. na moment zakomunikowania bankowi decyzji i 4,46 proc. na koniec 2022 roku, w tym dla funduszy własnych i podporządkowanych zobowiązań kwalifikowalnych odpowiednio 3 proc. i 4,34 proc.” – podano w komunikacie.

BFG wskazał ponadto, że instrumenty w kapitale podstawowym Tier I („CET1”) utrzymywane przez bank na potrzeby wymogu połączonego bufora nie mogą zostać zaliczone do wymogu MREL wyrażonego jako odsetek TREA.

Źródło: PAP BIZNES