María Elena Lanciego Pérez rezygnuje z funkcji członka zarządu Santander Bank Polska

María Elena Lanciego Pérez rezygnuje z funkcji członka zarządu Santander Bank Polska
Fot. stock.adobe.com / MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
María Elena Lanciego Pérez złożyła rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu Santander Bank Polska, skuteczną od dnia 1 stycznia 2024 r., w związku z planowanym objęciem innej roli w ramach globalnej Grupy Banco Santander, podał Bank.

María Elena Lanciego Pérez jest absolwentką Uniwersytetu w Salamance (kierunek Ekonomia i Zarządzanie Przedsiębiorstwem Audyt Finansowy i Doradztwo), czytamy na stronie internetowej Banku.

Ukończyła liczne kursy w zakresie zarządzania oraz studia podyplomowe, między innymi na Uniwersytecie Stanforda oraz na Uniwersytecie Helsińskim. Posiada dyplom MBA uzyskany w DEUSTO Business School and Adolfo Ibañez School of Management.

Przez całą swoją karierę zawodową związana jest z Grupą Santander, do której dołączyła w 1993 roku. Posiada bogate doświadczenie, które zdobyła pracując w sześciu globalnych dywizjach Grupy: Audycie Wewnętrznym, International Private Banking, Asset Management & Ubezpieczeniach, Globalnej Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej, Bankowości Komercyjnej, Consumer Finance oraz Strategii i Rozwoju Korporacyjnym.

W trakcie swojej kariery María Elena Lanciego Pérez pełniła zarówno funkcje kontrolne (zarządzanie ryzykiem, compliance, kontrola finansowa), jak i biznesowe (w segmentach Select, klienta zamożnego, Private Banking, bankowości komercyjnej, a także korporacyjnej i inwestycyjnej) oraz związane z planowaniem strategicznym i transformacją.

Pracując w spółkach Grupy Santander w Stanach Zjednoczonych, w Szwajcarii oraz w Chinach zdobyła także bogate doświadczenie międzynarodowe. Oprócz ojczystego hiszpańskiego posługuje się płynnie językiem angielskim, francuskim, portugalskim, mandaryńskim i komunikatywnie niemieckim i włoskim.

Od stycznia 2023 roku pełni funkcję Członkini Zarządu kierującej Pionem Rachunkowości i Kontroli Finansowej w Santander Bank Polska S.A.

Czytaj także: Akcje Santander Bank Polska mocno w górę po uzyskaniu zgodny KNF na wypłatę dywidendy

Doświadczenie zawodowe:

Wiceprezeska Banco Santander SA odpowiedzialna za Strategię i Pion Korporacyjny (2019-2022),

Dyrektorka Santander Consulting Beijing Co Ltd oraz Starsza Doradczyni ds. międzynarodowej kontroli i zgodności w Banco Santander SA Consumer Area (BOBCFC), (2017-2019),

Dyrektorka Globalnego Segmentu Select i Klienta Zamożnego w Banco Santander (2013-2016),

Doradczyni CEO Grupy Santander (2010-2013),

Dyrektorka ds. Kontroli Finansowej w obszarze Global Business Markets Grupy Santander (2008-2010),

Członkini Zarządu w Integritas Trust SA oraz Banco Santander Suisse SA (2002-2008),

Wiceprezeska Obszaru Ryzyka i Zapewnienia Zgodności Banco Santander International Miami (2001-2002),

Szereg funkcji kontrolnych i zarządczych w segmencie International Private Banking oraz w Obszarze Międzynarodowego Audytu Wewnętrznego (1993-2001).

María Elena Lanciego Pérez nie prowadzi działalności konkurencyjnej wobec Banku i nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, prowadzonym na podstawie ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, a także spełnia wymagania przewidziane w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r.  Prawo bankowe.

Zadania i odpowiedzialności

Zarządza Pionem Rachunkowości i Kontroli Finansowej, w tym sprawuje nadzór nad rachunkowością i sprawozdawczością finansową.

Czytaj także: Ponad tysiąc ugód z frankowiczami w Santander Bank Polska w III kwartale

Santander Bank Polska należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW.

Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.

Spółki z Grupy Santander Bank Polska oferują m.in. fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, leasing oraz faktoring. Aktywa razem banku wyniosły 259,17 mld zł na koniec 2022 r.

Czytaj także: Santander Bank Polska mecenasem wystawy „Picasso” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Źródło: ISBnews, Santander Bank Polska