Kupno mieszkania bardziej opłacalne od najmu dla uczestników programu Mieszkanie na Start

Kupno mieszkania bardziej opłacalne od najmu dla uczestników programu Mieszkanie na Start
Fot. stock.adobe.com / Patryk Kosmider
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Expander i Rentier.io podają we wspólnym raporcie, że w lutym 2024 roku spadły stawki najmu aż w 14 z 17 badanych miast. Z ich wyliczeń wynika, że rata kredytu w ramach programu Mieszkanie na start prawdopodobnie będzie niższa niż koszt najmu w miastach gdzie spadły stawki najmu.

„Po raz pierwszy, odkąd publikujemy nasze raporty (od marca 2019 r.), spadki stawek najmu pojawiły się aż w 14 miastach.

W lutym, w porównaniu do stycznia, najmocniej spadły koszty najmu w Częstochowie (-6,8%), Radomiu (-6,2%) oraz Toruniu (-5,1%).

Jedyne miasta, gdzie obeszło się bez spadków, to Katowice (+1,5%), Łódź (+1,2%) i Sosnowiec (+0,2%). Średnia miesięczna zmiana wyniosła natomiast -1,93%.” – napisano w raporcie Expandera i Rentier.io

Spadki stawek najmu w połączeniu z wzrostem cen mieszkań przełożyły się na spadek rentowności najmu.

Czytaj także: Czy Mieszkanie na Start jest pewniakiem do rekordu Guinnessa w kategorii najbardziej skomplikowanego systemu dopłat? – komentarz ekspertów JLL

Gdzie miesięczna rata kredytu może być niższa niż koszt najmu?

Na podstawie obecnie znanych założeń programu „Mieszkanie na Start” oraz uwzględniając przeciętne ceny mieszkań oraz przeciętne stawki najmu, autorzy raportu obliczyli wysokość pierwszej raty tego kredytu i porównali ją z kosztem najmu.

Wyliczenia sporządzono przy założeniu, że mieszkanie o powierzchni 45 m² byłoby kupowane przez parę bez dzieci, która nie posiada wkładu własnego.

„Dzięki dopłatom w większości badanych miast (w 12 z 17) rata takiego kredytu byłaby niższa niż koszt najmu. W pięciu miastach to najem byłby tańszy.

Najbardziej opłacalna byłaby przeprowadzka do własnego mieszkania dla uczestników tego programu mieszkających w Szczecinie (599 zł miesięcznie), Radomiu (563 zł miesięcznie) i Sosnowcu (516 zł miesięcznie).” – napisali eksperci Expandera i Rentier.io.

Porównanie pierwszej raty w „Mieszkaniu na Start” i kosztu najmu

(dla 45 m2, zakup dokonany przez parę bez dzieci, o dochodzie poniżej 18 tys. zł, bez wkładu własnego)

Źródło: Expander, Rentier.io, Mieszkanicznik,

Czytaj także: Jeszcze tym roku większe dofinansowanie budownictwa społecznego, niskooprocentowane kredyty i deregulacja prawa budowlanego

Źródło: Expander / Expander Advisors