Które firmy ubezpieczeniowe zebrały najwięcej składek w kryzysowym 2020 roku?

Które firmy ubezpieczeniowe zebrały najwięcej składek w kryzysowym 2020 roku?
Fot. stock.adobe.com/REDPIXEL
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Znamy już wyniki dotyczące podziału składek ubezpieczeniowych między różne firmy w 2020 roku. Warto sprawdzić, którzy ubezpieczyciele zwiększyli swój udział rynkowy. Przedstawiamy analizę ekspertów Ubea.pl dla portalu aleBank.pl

Miniony, 2020 rok z całą pewnością nie był łatwym okresem dla krajowych ubezpieczycieli. Mimo tego, składka przypisana brutto ubezpieczeń na życie (dział I) spadła tylko o 2,5% względem 2019 roku.

Jeżeli zaś chodzi o pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz polisy majątkowe (dział II), to odnotowana zmiana poziomu składki przypisanej brutto była nawet dodatnia i wyniosła 0,3%.

Niedawno opublikowane informacje KNF za cały 2020 rok pozwalają również na wskazanie, którzy ubezpieczyciele mimo trudnych warunków zdołali powiększyć swój udział rynkowy.

Składka przypisana brutto ubezpieczeń na życie (dział I) spadła tylko o 2,5% względem 2019 roku

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl odpowiedzieli na to pytanie w kontekście polis na życie (dział I), polis majątkowych i pozostałych polis osobowych (dział II), a także ubezpieczeń komunikacyjnych (OC i AC).

Czytaj także: Mniej sprzedanych samochodów zmniejszy zysk ubezpieczycieli?

PZU Życie dodatkowo umocniło swoją pozycję w 2020 roku

Analizę dotyczącą zmian udziału rynkowego ubezpieczycieli w 2020 roku, warto rozpocząć od sytuacji w dziale I (polisy na życie), który cechuje się większą przewagą wiodącego ubezpieczyciela. Chodzi oczywiście o PZU ŻYCIE SA.

Zgodnie z danymi Komisji Nadzoru Finansowego, udział tego ubezpieczyciela i jego najważniejszych konkurentów w składce przypisanej brutto kształtował się następująco:  

PZU ŻYCIE SA – 42,2% składki przypisanej brutto działu I w 2020 r. /wzrost o 1,8 punktu procentowego (p.p.) względem 2019 r.

AVIVA TUnŻ S.A. – 9,5% /wzrost o 0,4 p.p.

NATIONALE-NEDERLANDEN TUnŻ S.A. – 7,9% /wzrost o 0,7 p.p.

TUnŻ WARTA S.A. – 4,7% /wzrost o 0,2 p.p.

COMPENSA TU na ŻYCIE S.A. VIG – 4,7% /wzrost o 0,5 p.p.

GENERALI ŻYCIE T.U. S.A. – 4,5% /wzrost o 0,3 p.p.

METLIFE TUnŻiR S.A. – 3,7% /spadek o 0,3 p.p.

AXA ŻYCIE TU S.A. – 3,4% /wzrost o 0,2 p.p.

TU ALLIANZ ŻYCIE POLSKA S.A. – 2,9% /wzrost o 0,1 p.p.

TU na ŻYCIE EUROPA S.A. – 2,2% /spadek o 0,1 p.p.

OPEN LIFE TU ŻYCIE S.A. – 2,2% /spadek o 3,0 p.p.

Powyższe informacje wskazują, że w 2020 r. lider dodatkowo zwiększył przewagę nad swoimi najważniejszymi konkurentami z działu I. Warto podkreślić, że prezentowane statystyki nie uwzględniają niedawno ogłoszonego przejęcia ubezpieczeniowego biznesu Grupy Aviva przez Allianz.

W tym kontekście chodzi nie tylko o późniejszy termin opisywanej transakcji.

‒ Warto pamiętać, że Komisja Nadzoru Finansowego bierze pod uwagę wszystkie działające osobno spółki i nie wnika w relacje własnościowe między nimi ‒ wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czytaj także: Aegon: wystartowała aplikacja do zdalnej sprzedaży ubezpieczeń na życie

W przypadku polis majątkowych znaczenie PZU słabnie

Dane nadzoru finansowego dotyczące działu II ubezpieczeń wskazują, że tutaj ubiegłoroczne zmiany były bardziej złożone. Uwagę na pewno zwraca spadek udziału rynkowego lidera, czyli PZU SA. Mowa o następujących zmianach:

– cały dział II (ubezpieczenia majątkowe i pozostałe polisy osobowe) ‒ spadek z 30,6% do 29,4% składki przypisanej brutto;

– polisy komunikacyjne (OC i AC) ‒ spadek z 32,5% do 30,2% składki przypisanej brutto.

Największy krajowy ubezpieczyciel utracił część klientów m.in. na rzecz STU ERGO HESTIA SA

Zmianę dotyczącą znaczenia PZU SA na rynku komunikacyjnym tylko w niewielkim stopniu rekompensuje wzrost udziału spółki LINK4 TU S.A. w składce przypisanej brutto (z 3,9% do 4,2%).

Można przypuszczać, że największy krajowy ubezpieczyciel utracił część klientów m.in. na rzecz STU ERGO HESTIA SA. Ta sopocka spółka, która już jest numerem dwa w przypadku polis majątkowych i pozostałych ubezpieczeń osobowych, przez cały 2020 rok zbliżyła się do TUiR WARTA S.A. pod względem znaczenia na rynku komunikacyjnym.

Nie można wykluczyć, że za rok albo dwa STU ERGO HESTIA SA będzie drugim największym ubezpieczycielem komunikacyjnym w Polsce.

‒ Pozycja TUiR WARTA S.A. na podium zostanie jednak na razie niezagrożona, co potwierdzają dane z poniższej tabeli ‒ podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

liderzy ubezpieczeń, tabela
Źródło: Ubea.pl

Czytaj także: Polski rynek nadal przyciąga nowych zagranicznych ubezpieczycieli

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Źródło: aleBank.pl