Kredyty mieszkaniowe mogą być droższe przez ryzyko prawne?

Kredyty mieszkaniowe mogą być droższe przez ryzyko prawne?
Beata Daszyńska-Muzyczka, Tadeusz Białek, Fot. Twitter, @Economic_Forum_
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przedstawiciele Związku Banków Polskich podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu występują w szeregu debat. Podczas wieczornej gali, na zakończenie pierwszego dnia Forum dr Tadeusz Białek, prezes ZBP wręczył nagrodę Forum Ekonomicznego "Firma roku" prezes BGK Beacie Daszyńskiej-Muzyczce.

„Funkcjonowanie banków musi mieć zapewnione stabilne otoczenie prawne. Takiego otoczenia nie mamy, to powoduje sytuację, że banki coraz bardziej się zastawiają nad wyceną ryzyka udzielenia finansowane na długoletnie okresy, czy to ryzyko powinno być ponadstandardowo wyceniane” – powiedział Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Jego zdaniem, problem ryzyka prawnego związanego z kredytami denominowanymi we frankach szwajcarskich obciążeniem dla sektora w najbliższych latach.

Kredyty frankowe – potrzebne rozwiązanie systemowe

„Bez systemowego rozwiązania o charakterze ustawowym nie ma szans na rozwiązanie tego problemów. Żeby mówić o stabilnych warunkach finansowania banków, muszą być rozwiązania drogą ustawową” – dodał prezes.

„W żadnym innym kraju unijnym nie było sytuacji masowego podważania umów. Potrzebne jest systemowe rozwiązanie problemu kredytów walutowych” – podkreślił.

Białek wskazał, że rosnące regulacyjne obciążenia banków obniżają stopę zwrotu z kapitału, co sprawia, że polski sektor bankowy jest coraz mniej atrakcyjny dla inwestorów.

„Jako Związek Banków Polskich wyliczamy i prezentujemy poziom obciążeń fiskalnych. W latach 2015-2023 wyniosły one 100 mld zł, z czego 40 mld zł w latach 2022-2023” – podsumował prezes.

Nagroda Forum Ekonomicznego dla BGK

Podczas wieczornej gali, na zakończenie pierwszego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu, nagrodę „Firma Roku” otrzymał Banku Gospodarstwa Krajowego.

Na ręce Pani Prezes BGK Beaty Daszyńskiej-Muzyczki nagrodę wręczył prezes ZBP Tadeusz Białek.

„BGK jest wzorcowym przykładem łączenia historii z nowoczesnym podejściem do biznesu. Dzięki wsparciu tej firmy budowano II Rzeczpospolitą, a dzisiaj trudno sobie wyobrazić rozwój i modernizację wielu obszarów współczesnej Polski”– powiedział Tadeusz Białek.

Dodał, że BGK jest obecny także poza granicami, wspierając eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Przypomniał, że Bank Gospodarstwa Krajowego był także założycielem i jest aktywnym członkiem ZBP.

Źródło: ISBnews, Związek Banków Polskich / ZBP