Kredyt 0% od początku 2025 roku?

Kredyt 0% od początku 2025 roku?
Krzysztof Paszyk. Źródło: MRiT
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) jest w stanie uruchomić Kredyt 0% z początkiem 2025 roku, wynika z wypowiedzi ministra Krzysztofa Paszyka. W tym tygodniu mają rozpocząć się konsultacje w ramach koalicji rządzącej.

„Propozycja jest już właściwie wypracowana. Mam nadzieję, że w tym tygodniu (1-7 lipca ‘24) rozpoczniemy proces konsultacji w ramach koalicji rządzącej.

Realnie, jeśli wszystko się powiedzie, jesteśmy w stanie uruchomić Program z początkiem przyszłego roku” – powiedział Krzysztof Paszyk dla Money.pl.

W ocenie ministra, dialog z partnerami koalicyjnymi w tej sprawie „wygląda optymistycznie”.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Kredyty Hipoteczne | Dopłaty do kredytów nie zastąpią programu mieszkaniowego

Kredyt 0%: 10-11 mld dopłat w ciągu 5 lat

Krzysztof Paszyk poinformował, że wstępne ustalenia są takie, by na okres pięciu lat przeznaczyć kwotę rzędu 10-11 mld zł na dopłaty do rat, w tym ok. 550 mln zł w 2025 roku.

„To dawałoby nam możliwość wsparcia około 175 tys. kredytów mieszkaniowych udzielonych z dopłatami do rat, przy założeniu zawarcia do końca 2025 roku na nowych zasadach 75 tys. umów kredytowych oraz udzieleniu w kolejnych 2 latach funkcjonowania programu po 50 tys. kredytów rocznie” – oznajmił szef MRiT.

Czytaj także: Paweł Preuss: należy zredefiniować program polityki mieszkaniowej w Polsce

Preferencje w programie Kredyt 0%

Program ma być tak skonstruowany, by zawierać preferencje dla rodzin wielodzietnych.

„Na pewno będą preferencje w zależności od liczby dzieci w rodzinie. Oczywiście nie wyeliminujemy z programu osób z mniejszą liczbą dzieci, singli czy nawet osób pozostających w nieformalnych związkach” – podkreślił minister Krzysztof Paszyk.

Zaznaczył, że program ma też dotyczyć będzie TBS-ów, a resort rozważy także rozwiązania dotyczące REIT-ów. Wspólnie z Ministerstwem Finansów powołał specjalny zespół w tej sprawie.

Czytaj także: Lewica stawia pod znakiem zapytania Kredyt 2%

Źródło: ISBnews