Koronawirus w Polsce: przedstawiciele zamkniętych branż apelują do rządu o przyznanie dodatkowych subwencji i rekompensat

Koronawirus w Polsce: przedstawiciele zamkniętych branż apelują do rządu o przyznanie dodatkowych subwencji i rekompensat
Źródło: Pracodawcy RP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przedstawiciele branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami ze względu na pandemię koronawirusa skierowali do rządu petycję, wzywając do pilnego opracowania kompleksowych rozwiązań sektorowych. Apelują m.in. o 100-procentowe umorzenie subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), wprowadzenie dodatkowych subwencji i rekompensat dla dotkniętych branż.

Sygnatariuszami petycji firm, zrzeszonych w organizacji Pracodawcy RP są m.in. przedstawiciele branż: wydarzeń i spotkań, fitness, gastronomii i hotelarstwa.

Sytuacja branż zamkniętych w związku z rozwijającą się dynamicznie pandemią pogarsza się z dnia na dzień, stawiając te gałęzie gospodarki na krawędzi przetrwania.

„Od kilku miesięcy informujemy bardzo szeroko o znaczeniu naszych branż w gospodarce narodowej i realnym zagrożeniu dla ich dalszego funkcjonowania” – czytamy w petycji.

Czytaj także: Rząd zamyka szkoły, sklepy w galeriach handlowych, kina, teatry i muzea, nie wyklucza „bardzo ostrej” kwarantanny narodowej >>>

Podkreślono w niej, że znajdują się „na krawędzi przetrwania”, a „emocje wśród ok. 3 mln pracowników [….] sektorów sięgnęły apogeum”.

Przedstawiciele branż przedstawili gotowy pakiet rozwiązań

Jednocześnie przedstawiciele branż przedstawili gotowy pakiet rozwiązań, które mają pozwolić na wsparcie i umożliwienie dalszego funkcjonowania istotnych gałęzi gospodarki. Charakteryzują się one szybką możliwością powrotu do działalności i zwiększenia zatrudniania po zakończeniu obostrzeń, podano także.

Czytaj także: Pracodawcy RP: druga fala pandemii może obniżyć PKB w Polsce o 1-2 pkt. proc. >>>

Postulują m. in.

– umorzenie w 100% subwencji PFR dla firm z sektora branż dotkniętych ograniczeniami,

– dodatkowy nabór subwencji PFR dla branż dotkniętych ograniczeniami dla firm /niezależne od ilości pracowników tylko obrotu i spadków/,

– rekompensaty za okres ograniczenia działalności przedsiębiorstw,

– odroczenie kredytów/leasingów,

– dofinansowanie kosztów pracy,

– kryterium spadku obrotów do zastosowania we wszystkich formach pomocy ze strony wraz identyfikacją poprzez PKD branż szczególnie dotkniętych przez kryzys; w związku z tym, że branża eventowa nie ma dedykowanego PKD, sygnatariusze wnoszą o pomoc na podstawie „oświadczenia”, że firma ma spadek w wyniku COVID-19.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Petycja w wersji elektronicznej trafiła już m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina oraz Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza. W najbliższy piątek sygnatariusze przekażą adresatom petycję osobiście.

Wśród sygnatariuszy petycji znaleźli się przedstawiciele: Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej, Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, Polskiej Federacji Fitness oraz działającej przy Pracodawcach RP Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń.

Pracodawcy RP są najstarszą i największą organizacją pracodawców w Polsce. Działają od 1989 roku, reprezentują 19 tys.  firm, zatrudniających ponad 5 mln osób.

Źródło: ISBnews