Koronawirus w Polsce: Orange wykorzysta mSzafir w obsłudze dokumentacji kadrowej
W ramach pilotażowego projektu prowadzonego wspólnie z KIR, Orange Polska dostarczył swoim pracownikom jednorazowe certyfikaty do mobilnego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego mSzafir.
Podpis złożony przy pomocy mSzafir ma moc prawną równoważną podpisowi własnoręcznemu.
Certyfikaty są generowane w pełni online z wykorzystaniem potwierdzenia tożsamości użytkowników w bankowości elektronicznej.
– Usługę mSzafir wprowadziliśmy pilotażowo z końcem września. W ramach tego projektu kupiliśmy kilka tysięcy kodów uprawniających do bezpłatnego skorzystania z kwalifikowanych podpisów elektronicznych przez naszych pracowników w sprawach kadrowych.
Orange Polska systematycznie wprowadza kolejne elementy ułatwiające pracownikom codzienne funkcjonowanie i kontakt z pracodawcą w warunkach powszechnej pracy zdalnej. Realizowany z KIR pilotaż jest częścią tych działań – mówi Wojciech Jabczyński, Rzecznik Prasowy Orange Polska.
Czytaj także: Julien Ducarroz prezesem Zarządu Orange Polska od 1 września 2020 r.
Jak działa mSzafir
Usługa mSzafir to kwalifikowany podpis elektroniczny, dostępny w wersji mobilnej, eliminującej konieczność stosowania czytników i kart kryptograficznych.
Dokumenty można podpisywać w dowolnym miejscu i czasie, na każdym urządzeniu: komputerze, tablecie czy smartfonie, bez potrzeby instalowania i konfigurowania dodatkowego oprogramowania. mSzafir spełnia wszystkie kryteria bezpieczeństwa określone w unijnym rozporządzeniu eIDAS.
– mSzafir to pierwsze rozwiązanie na polskim rynku pozwalające na uzyskanie kwalifikowanego certyfikatu w pełni online i złożenie podpisu o gwarantowanej mocy prawnej. Dzięki zastosowaniu mechanizmu potwierdzenia tożsamości z wykorzystaniem bankowości elektronicznej, proces uzyskiwania i składania podpisu jest maksymalnie uproszczony.
Pozwala to na szybkie i efektywne wdrożenie e-podpisu w organizacjach. Program pilotażowy Orange pokazał, że przy zastosowaniu najnowszych rozwiązań cyfrowych – takich jak mSzafir, potencjalne ograniczenia, jakie niesie za sobą praca zdalna, można efektywnie eliminować – mówi Robert Trętowski, wiceprezes Zarządu KIR.
Czytaj także: Sukces aplikacji KIR w Totalizatorze Sportowym, 87 procent potwierdzeń tożsamości w kanale internetowym przy użyciu mojeID
Większe bezpieczeństwo pracowników w czasie pandemii
Dzięki mSzafir wybrana grupa pracowników Orange Polska będzie mogła w pełni elektronicznie podpisywać dokumenty kadrowe.
Przeniesienie tych dokumentów do sfery elektronicznej umożliwia rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej, które opisuje szczegółowe wymagania dotyczące prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej.
Digitalizacja przechowywanych danych
Stosowanie e-podpisu mSzafir to nie tylko większa wygoda dla pracowników. Dostarczana przez KIR usługa umożliwia funkcjom HR przejście na całkowicie elektroniczne akta osobowe, bez konieczności przechowywania dokumentów papierowych, co poprawia szybkość przetwarzania danych i obieg informacji w ramach całej firmy.
Dokumentacja elektroniczna eliminuje konieczność utrzymywania często kosztownej archiwizacji dokumentów papierowych. Poprawia także kontrolę nad dystrybucją oraz bezpieczeństwem informacji.
Jest to kolejne w ostatnich tygodniach komercyjne wdrożenie mSzafir.
Pod koniec września PKO Bank Polski udostępnił tę usługę klientom, otwierającym zdalnie rachunek inwestycyjny.
Czytaj także: Ponad 9 mln klientów banków może korzystać z mojeID