Konfederacja Lewiatan apeluje do Prezydenta RP o weto w sprawie uchwalonej przez Sejm 17 grudnia ustawy Lex TVN

Konfederacja Lewiatan apeluje do Prezydenta RP o weto w sprawie uchwalonej przez Sejm 17 grudnia ustawy Lex TVN
Fot. stock.adobe.com/sebastiangora
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Po niespodziewanym dodaniu do porządku obrad Sejmu ustawa Lex TVN została przyjęta przez posłów. Gospodarcze i społeczne konsekwencje wejścia jej w życie będą bardzo negatywne, ocenia Konfederacja Lewiatan i apeluje do Prezydenta RP o jej zawetowanie. Niemal natychmiast po uchwaleniu ustawy w mediach społecznościowych pojawił krytyczny wpis chargé d'affaires USA w Polsce Bix Aliu.

– Apelujemy do prezydenta o zawetowanie przegłosowanej dzisiaj przez posłów ustawy. Dziwi nas, że Sejm, w czasie szalejącej czwartej fali Covid-19,  nie ma czasu zająć się ustawą, która pomogłaby przedsiębiorcom weryfikować szczepienia pracowników, a w trybie ekspresowym przegłosowuje ustawę Lex TVN – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Po ewentualnym wejściu w życie tej ustawy wzrośnie ryzyko utraty zaufania inwestorów do Polski ponieważ za kilka miesięcy zniknie z rynku firma, która zdecydowała się zainwestować u nas ogromny kapitał – alarmuje Konfederacja.

Polska krajem wysokiego ryzyka inwestycyjnego?

-To próba nacjonalizacji prywatnego przedsiębiorstwa. Jest bardzo prawdopodobne, że zanim jakakolwiek amerykańska firma zainwestuje w Polsce choćby jednego dolara zastanowi się dziesięć razy. To też sygnał ostrzegawczy dla potencjalnych inwestorów zagranicznych z innych państw, że inwestycje w naszym kraju obarczone są dużym ryzykiem. I to w sytuacji, kiedy tak bardzo potrzebujemy inwestycji prywatnych, także zagranicznych. – czytamy w informacji prasowej Konfederacji Lewiatan.

Autorzy informacji zwracają uwagę na fakt, że w ubiegłym roku udział inwestycji prywatnych w PKB w Polsce był najniższy od prawie 30 lat.

Możliwy międzynarodowy arbitraż

– Nowa ustawa medialna zniszczy pluralizm debaty publicznej, bo uderzy bezpośrednio w jednego z wiodących, niezależnych nadawców telewizyjnych. Tymczasem Polska potrzebuje niezależnych mediów i stabilnej ochrony własności prywatnej – dodaje Maciej Witucki.

Konfederacja Lewiatan wyraża obawę, że inwestor TVN wystąpi w tej sprawie do międzynarodowego arbitrażu, gdzie najprawdopodobniej zostanie zasądzone gigantyczne odszkodowanie od polskiego skarbu państwa.

-W tej sytuacji koszt tej irracjonalnej decyzji poniosą wszyscy podatnicy – zauważa Konfederacja Lewiatan.

Amerykanie reagują

-Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane dzisiejszym przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm RP. Oczekujemy, że prezydent Duda będzie działać zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, aby wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa i działalności gospodarczej – napisał na Twitterze chargé d’affaires USA w Polsce Bix Aliu.

24 sierpnia prezydent Andrzej Duda, pytany, czy ma zamiar podpisać tzw. ustawę medialną, powiedział w TVP Info:

-To jest bardzo kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów. Z dwóch względów: po pierwsze ze względu na ochronę własności, do której wiadomo jaki stosunek mają Amerykanie, a po drugie, z uwagi na wartość wolności słowa, która generalnie w USA, generalnie w mediach jest dosyć bezwzględna.

Źródło: Konfederacja Lewiatan, PAP BIZNES