Kolejna podwyżka stóp procentowych w strefie euro

Kolejna podwyżka stóp procentowych w strefie euro
Fot. stock.adobe.com/cineberg
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 25 pb. do odpowiednio: 4,50 proc., 4,75 proc. i 4,00 proc. - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC podał, że chce, by stopy proc. pozostały się na wystarczająco restrykcyjnym dla gospodarki poziomie tak długo, jak to będzie konieczne

Po trzech poprzednich posiedzeniach bank podniósł stopy proc. o 25 pb. Wcześniej przez poprzednie 10 miesięcy EBC podnosił stopy proc. o 50 pb.

To dziesiąta z rzędu podwyżka stóp proc. w strefie euro. Koszty kredytu w eurolandzie są najwyższe od 2001 r.

„Rada Prezesów postanowiła podnieść trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 25 punktów bazowych. Tak więc stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu i depozytu w banku centralnym wzrosną do odpowiednio: 4,50 proc., 4,75 proc. oraz 4,00 proc., ze skutkiem od 20 września 2023. (…) Inflacja w dalszym ciągu się obniża, ale według przewidywań nadal zbyt długo będzie za wysoka. Rada Prezesów dąży do zapewnienia, żeby inflacja wkrótce powróciła do docelowego poziomu 2 proc. w średnim okresie. By osiągnąć dalsze postępy w zbliżaniu się do przyjętego celu, Rada Prezesów postanowiła dziś podnieść trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 25 pb.” – napisano w komunikacie.

Obecny poziom stóp przyniesie szybki powrót do celu inflacyjnego

„Na podstawie aktualnej oceny Rada Prezesów uważa, że podstawowe stopy procentowe EBC znalazły się na poziomach, które – przy utrzymaniu ich przez wystarczająco długi okres – istotnie się przyczynią do szybkiego powrotu inflacji do docelowego poziomu.

Celem przyszłych decyzji Rady Prezesów będzie zapewnienie, by podstawowe stopy procentowe EBC były na poziomach wystarczająco restrykcyjnych tak długo, jak będzie to konieczne. Rada Prezesów utrzyma oparte na danych podejście do ustalania odpowiedniego stopnia i czasu trwania restrykcyjności.

W szczególności decyzje Rady Prezesów w sprawie stóp procentowych będą uwzględniać jej ocenę perspektyw inflacji (w świetle napływających danych gospodarczych i finansowych), dynamiki inflacji bazowej oraz siły transmisji polityki pieniężnej.” – dodano.

Źródło: PAP BIZNES