KNF wydała zgodę na powołanie nowego prezesa zarządu Banku Spółdzielczego w Bieczu

KNF wydała zgodę na powołanie nowego prezesa zarządu Banku Spółdzielczego w Bieczu
Bank Spółdzielczy w Bieczu. Źródło: BS Biecz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jak napisano m.in. w Komunikacie ws. decyzji podjętych przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) 18 lipca 2024 roku - Komisja jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Tomasza Grabowskiego na stanowisko prezesa zarządu Banku Spółdzielczego w Bieczu.

Bank Spółdzielczy w Bieczu został utworzony na podstawie Zarządzenia Ministra Skarbu z dnia 04.01.1950 r. (Dz. Urz. Min. Skarbu Nr 3,poz.25 z dnia 13.02.1950 r.). Pierwotnie działał pod nazwą Bank Spółdzielczy z ograniczoną odpowiedzialnością w Bieczu, czytamy w informacji na stronach internetowych Banku.

Pierwszym prezesem zarządu był Marian Śliwiński, a następnymi Władysław Buk (1947-1952), Julian Stępień (1952-1954), Jan Przybyłowicz (1954-1973), Józef Sołtys (1973-1996), Ryszard Szetela (1996-2022). Funkcję p.o. prezesa zarządu pełnił do 18 lipca ’24 Robert Wojakowicz.

W związku z wprowadzoną ustawowo koniecznością zrzeszania się banków spółdzielczych samodzielnie działających, Bank Spółdzielczy w Bieczu od 1992 roku jest zrzeszony w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. w Warszawie (początkowo w Banku Unii Gospodarczej S.A.), a w 2016 roku przystąpił do Spółdzielni Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS.

Ponadto jest członkiem Związku Rewizyjnego Banków Spółdzielczych im. Franciszka Stefczyka w Warszawie.

W 1995 roku, z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Zebranie Przedstawicieli podjęło decyzję o przyłączeniu Banku Spółdzielczego w Jaśle. W tym samym czasie, mając na celu utworzenie silnej kapitałowo jednostki, decyzję o połączeniu się z BS w Bieczu podjął również Bank Spółdzielczy w Dębowcu. Rejestracja uchwał nastąpiła w dniu 19.01.1996r. w Sądzie Gospodarczym w Krośnie.

W związku z brakiem możliwości uzyskania wymaganego ustawowo poziomu funduszy własnych, Bank Spółdzielczy w Tarnowcu podjął decyzję o połączeniu się z Bankiem Spółdzielczym w Bieczu z dniem 01.01.2002 roku.

Czytaj także: KNF zatwierdziła dwoje nowych prezesów banków spółdzielczych

19 jednostek operacyjnych Banku Spółdzielczego w Bieczu

W wyniku tych fuzji powstał jeden silny kapitałowo bank, z rozbudowaną siecią placówek.

Aktualnie działalność bankowa prowadzona jest w 19 jednostkach operacyjnych, w tym w jednostce macierzystej, 4 oddziałach , 12 filiach oraz 2 punktach obsługi klienta.

Zgodnie ze Statutem Bank działa na terenie województwa małopolskiego oraz powiatów jasielskiego, brzozowskiego, dębickiego, krośnieńskiego, ropczycko-sędziszowskiego, rzeszowskiego, sanockiego, strzyżowskiego, oraz miast na prawach powiatu – Krosno i Rzeszów.

Podstawowym zadaniem Banku Spółdzielczego w Bieczu jest efektywne zaspokajanie potrzeb finansowych klientów indywidualnych, małych i średnich firm oraz wspieranie inicjatyw społeczno-gospodarczych środowisk lokalnych na bazie posiadanych zasobów i przy wykorzystaniu dotychczasowych wzorów i zdobytych doświadczeń.

Czytaj także: Banki spółdzielcze zdają egzamin z inkluzywności

Źródło: Komisja Nadzoru Finansowego / KNF, Bank Spółdzielczy w Bieczu