KNF utrzyma założenia polityki dywidendowej dla banków na 2024 rok?
„KNF standardowo w grudniu ogłosi swoje założenia polityki dywidendowej dla banków komercyjnych na kolejny rok.
Z dużym prawdopodobieństwem dotychczasowe założenia określone w naszym podejściu średniookresowym zostaną przez Komisję utrzymane” – powiedział PAP Biznes zastępca przewodniczącego KNF odpowiedzialny w Urzędzie KNF za nadzór nad sektorem bankowym Marcin Mikołajczyk.
Czytaj także: Jacek Jastrzębski przewodniczącym KNF na kolejną kadencję
Wytyczne dywidendowe z 2022 roku
W grudniu 2022 roku KNF przedstawiła wytyczne dywidendowe dla banków komercyjnych w 2023 roku.
Nadzorca dopuścił przeznaczenie przez banki na dywidendę całego zysku za 2022 rok.
Komisja utrzymała próg wypłaty do 75 proc. i do 50 proc. zysku i określiła dodatkowe kryteria do wypłaty dywidendy dla banków z walutowymi kredytami mieszkaniowymi.
Czytaj także: KNF nie zmieniła bankom wysokości bufora OSII
Kryteria do wypłaty dywidendy
Komisja określiła kryteria do wypłaty przez banki dywidendy o wysokości 50 proc. zysku z 2022 r.
Kwotę do wysokości 75 proc. zysku z 2022 r. mogły wypłacić jedynie banki spełniające jednocześnie kryteria do wypłaty 50 proc. z uwzględnieniem, w ramach kryteriów kapitałowych, wrażliwości banku na niekorzystny scenariusz makroekonomiczny.
Z kolei kwotę do wysokości 100 proc. zysku z 2022 r. mogły wypłacić jedynie banki spełniające jednocześnie kryteria do wypłaty 75 proc., a także których portfel należności od sektora niefinansowego charakteryzuje się dobrą jakością kredytową (udział NPL, z uwzględnieniem instrumentów dłużnych, na poziomie nieprzewyższającym 5 proc.).
Dla banków posiadających istotny portfel walutowych kredytów mieszkaniowych stopę dywidendy należało dodatkowo skorygować o dodatkowe kryteria.
Czytaj także: KNF udzieliła zezwolenia trzem platformom crowdfundingowym