KIR udostępnił kwalifikowaną e-pieczęć w wersji mobilnej

KIR udostępnił kwalifikowaną e-pieczęć w wersji mobilnej
Fot.stock.adobe.com / Nirusmee
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Mobilna e-pieczęć to bezpieczniejszy obieg dokumentów w innowacyjnym biznesie. E-pieczęć umożliwia jednoczesne stemplowanie wielu dokumentów, potwierdza autentyczność ich pochodzenia i zapewnia skuteczną ochronę przed modyfikacją. Warto sprawdzić biznesowe korzyści z wdrożenia e-pieczęci, podkreślają eksperci KIR.

Kwalifikowana pieczęć to elektroniczny odpowiednik tradycyjnej pieczątki firmowej. Pojęcie zostało wprowadzone w unijnym rozporządzeniu eIDAS z myślą o podmiotach (firmach, urzędach, instytucjach), które dzięki pieczęci mogą autoryzować udostępniane przez siebie dokumenty.

Jak zadbać o bezpieczeństwo elektronicznych dokumentów

W cyfrowym obiegu powszechnie wykorzystuje się już kwalifikowany podpis elektroniczny, który zawiera indywidualne dane osobowe użytkownika podpisującego dokumenty.

Pieczęć elektroniczna pełni taką samą funkcję jak podpis elektroniczny, ale wydawana jest dla konkretnego podmiotu. Nie zawiera więc danych osobowych, a wyłącznie nazwę podmiotu, zgodną z nazwą rejestrową, identyfikator – taki jak NIP, czy KRS oraz adres.

Za pomocą pieczęci można potwierdzić, że podpisane dokumenty powstały faktycznie w danej firmie. Dokument, opatrzony firmową pieczęcią, odbiorca może w łatwy sposób zweryfikować, tj. potwierdzić czy nie został zmodyfikowany oraz czy pochodzi z pewnego źródła.

Czytaj także: Forum Bankowe 2024 o nowych technologiach i cyberbezpieczeństwie w sektorze bankowym

E-pieczęć w praktyce

Pieczęć elektroniczna znajduje zastosowanie w różnych obszarach działalności w każdej organizacji, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Służy do autoryzowania regulaminów, e-faktur, dokumentów księgowych, zaświadczeń, sprawozdań oraz oficjalnej korespondencji.

Można ją stosować w komunikacji z klientami i partnerami, sygnować firmowe dokumenty i faktury elektroniczne.

Dzięki e-pieczęci można jednocześnie stemplować wiele dokumentów. Korzystanie z e-pieczęci pozwala na redukcję kosztów operacyjnych i przyspiesza obsługę klienta.

Pieczęć będzie również wspierać wdrożenie regulacji dotyczącej KSeF. Warto podkreślić, że kwalifikowana pieczęć elektroniczna ma zastosowanie i jest honorowana we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Z badań wynika, że w 2023 roku dwie na trzy firmy (66% firm) doświadczyły incydentów związanych z bezpieczeństwem danych[1].

W latach 2013-2022 liczba naruszeń danych wzrosła trzykrotnie, a w 2023 roku wykradziono 2,6 miliarda informacji[2].

– Postępująca cyfryzacja wiąże się ze wzrostem wymagań w zakresie bezpieczeństwa informacji. Równolegle rośnie zapotrzebowanie na nowoczesne narzędzia autoryzacji i potwierdzania autentyczności dokumentów.

Mobilna, kwalifikowana pieczęć elektroniczna jest wygodnym narzędziem dla każdej firmy i organizacji, która chce posługiwać się autoryzowanymi dokumentami, z gwarancją źródła pochodzenia – mówi Elżbieta Włodarczyk, dyrektor Linii biznesowej podpis elektroniczny w KIR.

Czytaj także: Szybko przybywa umów leasingowych z podpisem elektronicznym

Mobilna pieczątka dla każdej firmy

Kwalifikowaną e-pieczęć KIR udostępnia w różnych wariantach:

  • Pieczęć na karcie kryptograficznej
  • Pieczęć na module kryptograficznym HSM: pieczęć może być przechowywana na module HSM dostarczanym przez KIR lub własnym module klienta.
  • Pieczęć mobilna: opcja dostępna na dowolnym urządzeniu, jak laptop czy telefon, nie wymaga  dodatkowej karty ani czytnika. Do każdej pieczęci składanej przez portal mSzafir dołączany jest kwalifikowany znacznik czasu.

Kwalifikowana pieczęć mobilna to kolejne rozwiązanie z rodziny mSzafir, które można uzyskać w pełni online, w kilku prostych krokach. Składanie pieczęci przy użyciu certyfikatu jest możliwe w portalu mSzafir, w aplikacji mobilnej mSzafir lub w dowolnej aplikacji z funkcją pieczętowania.

Co ważne, aby złożyć pieczęć w portalu lub w aplikacji mobilnej można użyć dowolnego urządzenia z dowolną przeglądarką, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Klienci mogą wybrać pieczęci mobilne z terminem ważności rok lub dwa lata i z optymalnym dla siebie pakietem: od 500 do 100 tys. sztuk pieczęci.

Produkty KIR w zakresie usług zaufania są dostępne na stronie www.elektronicznypodpis.pl. Firma oferuje m.in. jedyny na rynku mobilny kwalifikowany certyfikat jednorazowy, który można wygenerować w pełni online i użyć do podpisania jednego dokumentu.

Użytkownicy mogą wybrać również mobilne certyfikaty z długim terminem ważności w kilku wariantach (mSzafir) lub tradycyjny zestaw z certyfikatem na karcie (Szafir). Poprzez stronę można również szybko i sprawnie odnowić online posiadany certyfikat.

Czytaj także: Raport Specjalny | Cyberbezpieczeństwo | Kryptografia to nie cudowne panaceum

***

[1] Barometr Cyberbezpieczeństwa KPMG

[2] Raport Apple

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa / KIR