Już co czwarte auto posiada AC?

Już co czwarte auto posiada AC?
Fot. stock.adobe.com / Photocreo Bednarek
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Krajowe media już od dłuższego czasu donosiły o spadku sprzedaży nowych samochodów osobowych. Najnowsze dane GUS wskazują, że w całym 2021 roku na terenie Polski zarejestrowano tylko 450 831 fabrycznie nowych samochodów osobowych. To nieco lepszy wynik niż ten z 2020 roku (432 394), ale nadal znacznie gorszy od statystyk dotyczących 2019 r. (561 153 rejestracje).

Dodatkowo niepewna sytuacja ekonomiczna mogła zachęcać rodaków do rezygnacji z ubezpieczeń innych niż obowiązkowe. Właśnie dlatego nowe informacje na temat sprzedaży polis autocasco wydają się nieco zaskakujące.

Dla aleBank.pl eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl przedstawiają te statystyki.

Liczba nowych AC z 2021 roku okazała się rekordowa…

O wysokiej sprzedaży polis autocasco informują między innymi dane z biuletynu kwartalnego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Eksperci na podstawie tego źródła informacji przygotowali zestawienie pokazujące zmiany liczby zawartych umów ubezpieczenia OC i AC z lat 2010 ‒ 2021.

‒ Wysoki ubiegłoroczny wynik dotyczący OC (29,380 mln nowych umów) mniej dziwi, ponieważ w dalszym ciągu mamy do czynienia ze wzrostem ogólnej liczby samochodówosobowych w Polsce. To długookresowy trend, którego kontynuację można było przewidzieć ‒ mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

W większym stopniu może zaskakiwać wynik dotyczący rekordowej liczby sprzedanych polis autocasco z 2021 roku. Mowa o ponad 7 milionach nowych ubezpieczeń AC, które zostały sprzedane przez cały miniony rok. Wyniki dla 2019 roku (6,383 mln) oraz 2020 roku (6,579 mln) okazały się o wiele mniejsze niż ten ubiegłoroczny (7,058 mln).

Stosunek liczby sprzedanych polis AC do OC wyniósł w minionym roku równe 24%, co też jest rekordowo wysokim wynikiem. Dokładniejsze dane wskazują, że najwyższa sprzedaż polis autocasco została odnotowana pod koniec 2021 roku. Chodzi o 1,91 mln sprzedanych ubezpieczeń autocasco w czwartym kwartale minionego roku.

Wyniki (sprzedaży AC) dla 2019 roku (6,383 mln) oraz 2020 roku (6,579 mln) okazały się o wiele mniejsze niż ten ubiegłoroczny (7,058 mln).

‒ Tak dobry wynik mógł mieć związek z osłabieniem obaw finansowych osób, które wcześniej wstrzymywały się z zakupem nowego AC ‒ przypuszcza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czytaj także: Już od czerwca ubezpieczyciele będą sprawdzali punkty karne kierowców

Sprzedaż nowszych aut używanych mogła być ważna

Przyczyn dobrego wyniku sprzedażowego polis autocasco trzeba szukać raczej poza rynkiem nowych aut, bo dane GUS wskazują, że pod koniec minionego roku sprzedaż samochodów osobowych przez dealerów była kiepska.

W czwartym kwartale 2021 roku zarejestrowano niecałe 100 000 nowych aut, co stanowi słaby wynik. Być może, ubezpieczyciele skorzystali na przesunięciu popytu, które miało miejsce pomiędzy rynkiem nowych aut i używanych samochodów.

Przyczyn dobrego wyniku sprzedażowego polis autocasco trzeba szukać raczej poza rynkiem nowych aut (…) W czwartym kwartale 2021 roku zarejestrowano niecałe 100 000 nowych aut, co stanowi słaby wynik

‒ Problemy z dostępnością nowych samochodów oraz wzrosty ich cen mogły skierować uwagę bardziej zamożnych rodaków na kilkuletnie auta używane, których posiadacze również często kupują autocasco.

Chodzi zarówno o nowsze pojazdy importowane zza granicy, jak i te, które od początku były użytkowane na terenie kraju ‒ komentuje Andrzej Prajsnar.

Czytaj także: W PKO Banku Polskim ubezpieczenia komunikacyjne na raty bez dodatkowych kosztów

Nie wiemy wszystkiego o zakresie sprzedanych polis

Eksperci Ubea.pl zwracają ponadto uwagę, że nie posiadamy dokładnych informacji na temat zakresu sprzedawanych ubezpieczeń autocasco. Niektóre osoby ze względu na swoją sytuację finansową mogły się zdecydować na zakup tańszego autocasco, które posiada węższy zakres ochrony.

Jeżeli jednak wykorzystamy dane KNF do obliczenia średniej składki przypisanej brutto polis z grupy 3 działu drugiego (ubezpieczenia casco pojazdów lądowych z wyjątkiem pojazdów szynowych), to okaże się, że wynik dla pierwszych trzech kwartałów 2021 roku (1181 zł) nie różni się mocno od tego, który notowano jeszcze przed pandemią COVID-19, czyli w I kw. ‒ III kw. 2019 roku (1217 zł).

‒ Informacje o średniej wartości odszkodowania z AC wypłacanego w 2020 roku oraz 2021 roku też nie sugerują, że zakres ochrony zapewnianej przez typowe autocasco mocno się zmienił ‒ podsumowuje Paweł Kuczyński.

Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie danych UFG / Ubea.pl

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Źródło: aleBank.pl