Jurek Owsiak podsumowuje Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) 2024

Jurek Owsiak podsumowuje Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) 2024
Finał WOŚP 2024. Fot. Łukasz Widziszowski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas dzisiejszego (27.03.2024) podsumowania Letniej Zadymy w Środku Zimy, Jurek Owsiak ogłosił ostateczną kwotę 32. Finału WOŚP. Na finałowe konto wpłynęło aż 281 879 118,07 złotych – czytamy w komunikacie prasowym WOŚP.

Podsumowanie Finału i ogłoszenie ostatecznego wyniku zbiórki miało miejsce na PGE Narodowym. To właśnie na błoniach tego obiektu pod koniec stycznia znajdowało się finałowe miasteczko i studio telewizyjne 32. Finału.

Ile zebrano w trakcie 32. Finału WOŚP?

Po podsumowaniu działań Fundacji WOŚP i Sztabów podczas 32. Finału, Jurek Owsiak ogłosił wynik ostateczny zbiórki, a jest to 281 879 118,07 zł, czyli blisko 38 619 730,80 zł więcej niż przed rokiem.

Na wynik ostateczny składają się:

 • wpłaty do puszek – 157 389 843,20 zł (55,84% kwoty);
 • kanały elektroniczne – 123 569 803,10 zł (43,84% kwoty);
 • dary rzeczowe – 919 471,77 zł (0,33% kwoty).

  eSkarbonki, czyli internetowe „puszki” kolejny raz okazały się jednymi z najpopularniejszych metod wspierania celu Finału WOŚP. Wolontariusze założyli aż 26 773 eSkarbonki, do których dorzuciło się311 272 pomagających. Wspólnie w ten sposób zebrano aż 21 695 947 złotych!

  Kolejną popularną metodą wspierania Letniej Zadymy w Środku Zimy były orkiestrowe aukcje Allegro, których wystawiono w sumie 278 241, zbierając w ten sposób 36 452 340,98 złotych.

  Kultowa już Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców, w której do zdobycia były Złote Serduszka i Złote Karty Telefoniczne, przyniosła 7,9 miliona złotych. To o pół miliona więcej niż rok temu.

  W pomoc zaangażowali się także osadzeni, wystawiając swoją sztukę na aukcje oraz wpłacając pieniądze na specjalne konto bankowe, które zostało uruchomione przez Fundację WOŚP we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości i Służbą Więzienną. Łączne wsparcie celu 32. Finału od osób pozbawionych wolności wyniosło aż 63 485,30 złotych.

  Czytaj także: Jurek Owsiak: płatności bezgotówkowe pomagają WOŚP

  Goście podsumowania Finału WOŚP 2024

  Na dzisiejszej konferencji obecni byli między innymi Rafał Trzaskowski – prezydent Warszawy, który od lat wspiera Finały WOŚP w Warszawie oraz Sławomir Nitras – minister sportu i turystyki, który objął patronatem 18. Bieg „Policz się z cukrzycą” w Warszawie oraz zapowiedział organizację zajęć sportowych podczas 30. Pol’and’Rock Festival.

  Ostatnią wypowiadającą się gościnią była Katarzyna Lubnauer – sekretarz stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Decyzją MEN nauka pierwszej pomocy w ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować” od września ’24 będzie obligatoryjna.

  Konferencję na PGE Narodowym zwieńczył występ Orkiestry Dorosłych Dzieci. Jak zapowiedział Jurek Owsiak, kapela ta zasili line-up zbliżającej się, 30. edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata.

  – Cieszymy się, że największa Orkiestra w Polsce może gościć na PGE Narodowym. To miejsce jest do dyspozycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, do dyspozycji wszystkich tych, którzy tworzą to wielkie dzieło.

  Jesteśmy zaszczyceni, że chcecie Państwo z PGE Narodowego korzystać. Nadajecie mu inny wymiar. Pokazujecie uniwersalność tej areny. Po pierwsze – czujcie się zaproszeni, by z niego korzystać. Po drugie – jako minister sportu chciałem podziękować za to, co mówicie, tak, jak wspomnieliście, wolontariusze WOŚP biegają, pływają, grają w piłkę, aktywnie spędzają czas, nie tylko uczestniczą w zbiórce.

  Jeśli mógłbym, w imieniu całego rządu premiera Donalda Tuska chciałbym się wszystkim 120 000 wolontariuszom ukłonić i powiedzieć, że wykonujecie niezwykle ważną i potrzebną pracę. Bardzo dziękuję – powiedział Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki.

  – Warszawa zawsze grała z Orkiestrą w trudnych i w lepszych czasach i będziemy grali zawsze. Jestem z tego bardzo dumny. Wielkie podziękowania dla całej ekipy – robicie wielką robotę. Podziękowania również w imieniu wszystkich warszawskich szpitali, bo Wasz sprzęt jest wszędzie i ratuje bardzo często życie. Warszawa tego dnia jest naprawdę rewelacyjna – uśmiechnięta, aktywna.

  Trudno sobie wyobrazić lepszą wizytówkę stolicy, ale przede wszystkim warszawianek i warszawiaków, bo wszyscy grają z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. I zawsze będą z Wielką Orkiestrą grać. Bardzo dziękujemy i zapraszamy za rok i w każdym kolejnym roku – podkreślił ​Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

  Czytaj także: Ponad 24 tysiące eSkarbonek tuż przed 32. Finałem WOŚP

  O 32. Finale WOŚP

  32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 28 stycznia 2024 roku – Orkiestra zagrała w Polsce oraz na całym świecie, bo podczas tegorocznej zbiórki działało aż1 685 Sztabów, w tym aż 100 Sztabów zagranicznych w 23 krajach!

  Jak co roku, kwestowało aż 120 000 wolontariuszy, których w finałową niedzielę można było spotkać z kolorowymi puszkami i identyfikatorami na szyjach.

  Celem 32. Finału WOŚP były płuca po pandemii, a dzięki zebranym środkom Fundacja WOŚP planuje kupić sprzęt do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

  Czemu płuca po pandemii?

  Fundacja WOŚP podjęła decyzję o wyborze celu akcji po konsultacji z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej, które zwróciło uwagę na zdrowotne konsekwencje pandemii – bardzo poważne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

  Sytuację pogarsza, a tym samym zwiększa liczbę osób z chorobami układu oddechowego, zła jakość powietrza w Polsce.

  Dodatkowo Fundacja chce wspomóc pacjentów z mukowiscydozą – w Polsce żyje z tą chorobą około 1 800 osób, odsetek dorosłych pacjentów chorych na mukowiscydozę nie przekracza 40%.

  32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany był zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W całej Polsce działają 64 takie jednostki.

  Czytaj także: Fundacja Polska Bezgotówkowa: najchętniej pomagamy w formie elektronicznej

  Źródło: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy / WOŚP