Joanna Tyrowicz zastąpi Rafała Surę w RPP?

Joanna Tyrowicz zastąpi Rafała Surę w RPP?
Rafal Sura Fot. NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Miejsce Rafała Sury, który złożył rezygnację z funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej, zająć ma Joanna Tyrowicz, podało radio RMF24.

Do RPP piątej kadencji Senat powołał w styczniu Ludwika Koteckiego oraz Przemysława Litwiniuka, którzy zajęli miejsce Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. W miejsce Sury, którego kadencja miała wygasnąć w listopadzie 2022 r., senacka większość zapowiadała w grudniu 2021 r. powołanie właśnie Tyrowicz.

Czytaj także: Rafał Sura odchodzi z RPP: senacka komisja przyjęła rezygnację >>>

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Senatu Kazimierz Kleina w medialnych wypowiedziach z ostatnich dni nie wykluczył, że w miejsce Tyrowicz może pojawić się inna kandydatura, ale zasygnalizował też, że mogłaby ona pozostać kandydatką senackiej większości.

Zgodnie z regulaminem Senatu wniosek w sprawie powołania członka RPP zgłosić może grupa co najmniej 7 senatorów. Marszałek Senatu ustala i podaje do wiadomości senatorów początek i koniec terminu na składanie wniosków tak, aby okres składania wniosków był nie krótszy niż 14 dni i aby wnioski były składane nie później niż 30 dni od dnia odwołania członka RPP.

Maksymalnie 3 miesiące na uzupełnienie miejsca w RPP

Zgodnie z ustawą o NBP, uzupełnienie składu Rady na miejsce opróżnione z powodu zrzeczenia się funkcji przez członka RPP organy powołujące dokonują nie później niż 3 miesiące od odwołania członka Rady.

Najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowano na 3-4 sierpnia, a potem na 7 września, czyli w dniu najbliższego decyzyjnego posiedzenia RPP (23 sierpnia RPP obraduje na posiedzeniu niedecyzyjnym).

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Senatu Kazimierz Kleina powiedział w środę, że wybór nowego członka RPP nastąpi dopiero we wrześniu. 

Źródło: PAP BIZNES