Zbigniew Derdziuk ponownie prezesem ZUS?

Zbigniew Derdziuk ponownie prezesem ZUS?
Zbigniew Derdziuk. Źródło: wikipedia.org
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS - przekazał PAP we wtorek przewodniczący rady Liwiusz Laska.

Prezesa ZUS powołuje premier na wniosek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Wcześniej kandydata opiniuje rada nadzorcza ZUS.

W ubiegłym tygodniu do rady nadzorczej Zakładu wpłynął wniosek minister rodziny Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS.

Przewodniczący rady Liwiusz Laska przekazał PAP, że we wtorek (23.04.2024) kandydatura Zbigniewa Derdziuka została zaopiniowana pozytywnie.

Powrót po latach

Zbigniew Derdziuk pełnił już funkcję prezesa ZUS w latach 2009-2015. W latach 2007-2009 był ministrem bez teki w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Pełnił także funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządach Jerzego Buzka i Kazimierza Marcinkiewicza. Jest absolwentem socjologii na Uniwersytecie Warszawskim; odbył też studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania.

10 stycznia premier Tusk odwołał prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudę Uścińską. Wniosek do premiera o odwołanie Uścińskiej złożyła minister Dziemianowicz-Bąk.

Rada nadzorcza ZUS pod koniec lutego pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Doroty Bieniasz na stanowisko prezesa ZUS. Jednak – jak podawały media – Bieniasz nie dostała zielonego światła od premiera Tuska. Koalicja rządząca zdecydowała więc o zgłoszeniu kandydatury Derdziuka.

Czytaj także: Czy dane osobowe urzędników są szczególnie zagrożone cyberprzestępczością?>>>

Źródło: PAP BIZNES