Jedna wypowiedź ministry przemysłu i kursy akcji spółek energetycznych gwałtownie rosną na GPW

Jedna wypowiedź ministry przemysłu i kursy akcji spółek energetycznych gwałtownie rosną na GPW
Marzena Czarnecka, źródło: Ministerstwo Przemysłu
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
We wtorek po rozpoczęciu notowań kursy akcji największych spółek energetycznych notowanych na GPW mocno zwyżkują. PGE rośnie o 5,5 proc., Enea zyskuje 6,7 proc., a Tauron idzie w górę o 6,1 proc.

Minister przemysłu Marzena Czarnecka poinformowała w TVP Info, że Skarb Państwa jest zainteresowany przejęciem aktywów węglowych od spółek energetycznych, ale musi być to kompatybilne z dostawami węgla z polskich kopalń.

Jak powiedziała, koncerny energetyczne, wyodrębnią swoje źródła węglowe i „będą dostosowane do polskich kopalń”.

Czytaj także: Banki wobec dekarbonizacji polskiej gospodarki

Koncerny energetyczne wyodrębnią swoje źródła węglowe

„Spółki energetyczne chcą się przed wszystkim pozbyć aktywów węglowych. I my jesteśmy zainteresowani jako Skarb Państwa, żeby te aktywa węglowe od spółek energetycznych przejąć, ale musi być to kompatybilne z dostawami węgla z polskich kopalń” – powiedziała Marzena Czarnecka.

„Koncerny energetyczne, które teraz funkcjonują, wyodrębnią swoje źródła węglowe. Taki jest plan i ministerstwa i dodatkowo samych spółek energetycznych, i będą wykorzystywały polski węgiel” – dodała.

Odpowiadając na pytanie, czy będzie tak, że spółki energetyczne będą powiązane z wydobyciem z konkretnymi kopalniami, Marzena Czarnecka powiedziała: „Będą dostosowane do polskich kopalń”.

Dodała, że jeżeli dana elektrownia jest tak skonstruowana, że musi wykorzystywać polski węgiel, to nie ma żadnej przyczyny, dla której ten węgiel powinien być importowany.

„Dlatego o tym mówimy, że wyodrębniamy źródła wytwórcze. One funkcjonują w odrębnym podmiocie i ten odrębny podmiot będzie realizował kontrakty z polskimi kopalniami. Spółki energetyczne wydzielą swoje aktywa i one to zrobiły do tej pory. Dlatego, że były przygotowywane do projektu NABE.

Czyli mamy GIEK w zakresie PGE, który jest odrębnym bytem i w zakresie Taurona mamy np. Tauron Wytwarzanie, który jest na tyle wyodrębniony, że może być wyłączony z grupy Tauron, jeżeli wspólnicy podejmą taką decyzję” – dodała.

Czytaj także: Norwegia zgadza się na rozwój górnictwa głębinowego

Źródło: PAP BIZNES