W kwietniu historyczny rekord wielkości aktywów polskich TFI

W kwietniu historyczny rekord wielkości aktywów polskich TFI
Logo IZFiA. Źródło: Materiały prasowe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nieprzerwanie od 14 miesięcy rosną aktywa pod zarządzaniem krajowych TFI. W kwietniu powiększyły się o ponad 3,5 mld zł (+1 proc. m/m) i wyniosły 342,5 mld zł - czytamy we wspólnym raporcie analizy.pl oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

W kwietniu aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych wzrosły o 3,5 mld zł (+1 proc.m/m) i na koniec miesiąca przekroczyły 342,5 mld zł, bijąc tym samym nowy historyczny rekord.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, wzrost aktywów to efekt napływu nowych środków oraz dodatnich wyników zarządzania. W obu przypadkach dynamika wzrostu była jednak mniejsza niż w poprzednich miesiącach.

W kwietniu na światowych rynkach akcji i obligacji dominowały bowiem spadki. W efekcie zaledwie 40 proc. funduszy inwestycyjnych wypracowało zyski.

Szacujemy, że wyniki zarządzania powiększyły w kwietniu stan aktywów krajowych funduszy łącznie o ok. 0,2 mld zł wobec ok. 2,1 mld zł w marcu.

Słabsze były też napływy. W ubiegłym miesiącu fundusze inwestycyjne pozyskały łącznie 3,3 mld zł nowego kapitału (w porównaniu do 3,9 mld zł w marcu), z czego 2,6 mld zł trafiło do funduszy detalicznych. Kolejny miesiąc z rzędu fundusze niedetaliczne odnotowały nieznaczną przewagę wypłat – o 0,04 mld zł.

PKO TFI i Ipopema TFI liderami pod względem wielkości aktywów

Najwięcej aktywów netto w segmencie rynku kapitałowego ma pod zarządzaniem PKO TFI (ponad 45,4 mld zł). Na rynku niepublicznym liderem pozostaje Ipopema TFI (49,7 mld zł).

W kwietniu największy przyrost aktywów w ujęciu nominalnym zanotowały: PKO TFI (+0,9 mld zł), Pekao TFI (+0,7 mld zł), a także TFI PZU (+0,5 mld zł) i Goldman Sachs TFI (+0,3mld zł). W ujęciu procentowym liderem przyrostu aktywów zostało mTFI (+12,7 proc. m/m, czyli 162 mln zł).

W kwietniu spadek aktywów zanotowało 9 towarzystw, najwięcej stracił Skarbiec TFI (-175
mln zł m/m, czyli -4 proc. m/m).

Wartość aktywów netto funduszy ( mln PLN) kwiecień 2024
Źródło: Analizy.pl