Jak zapewnić bezpieczeństwo informatyczne firmy w trybie pracy zdalnej?

Jak zapewnić bezpieczeństwo informatyczne firmy w trybie pracy zdalnej?
Marcin Chudzik, Marcin Śniecikowski, Integrated Solutions
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jak zapewnić bezpieczeństwo informatyczne firmy w dobie pracy zdalnej? Na to pytanie podczas Forum Bezpieczeństwa Banków w studiu BANK.pl odpowiadali eksperci Integrated Solutions (IS): Marcin Chudzik, Architekt rozwiązań Cyber Security oraz Marcin Śniecikowski, Cyber Security Consultant.

„Jeśli urządzenia pracowników zostały przeniesione do ich domów, to musimy zapewnić im taki sam poziom bezpieczeństwa, jaki był, kiedy urządzenia te znajdowały się wewnątrz organizacji” – powiedział Marcin Chudzik.

Ekspert IS zwrócił uwagę na zabezpieczenia, które powinny być zainstalowane na urządzeniach końcowych pracowników, jak również na odpowiednią ochronę domowej sieci Wi-Fi.

Podkreślił znaczenie mocnego hasła do Wi-Fi. Słabe hasło stwarza możliwość podłączenia się do sieci osoby trzeciej, co oczywiście może stanowić zagrożenie dla odporności systemu całej organizacji.

Higiena pracy zdalnej i oprogramowanie zapewniające bezpieczną pracę

– Otwieranie przez pracownika różnych prywatnych aplikacji w trakcie pracy zdalnej na komputerze niesie za sobą szereg zagrożeń – dodał Marcin Śniecikowski.

– Jeśli pracownik przypadkowo w aplikacjach prywatnych użyje hasła firmowego, to może ono zostać skompromitowane. Jeśli zostanie przejęte przez hakera, to będzie miał on ułatwiony dostęp do sieci i aplikacji firmowych – podkreślił.

Ekspert zaznaczył też, że Integrated Solutions posiada w swoje ofercie rozwiązania chroniące przed takimi zachowaniami użytkowników.

Zdaniem Marcina Chudzika, sam sprzęt ma mniejsze znaczenie – ważniejsza jest higiena pracy zdalnej i oprogramowanie zapewniające bezpieczną pracę.

AI w obronie użytkownika

Goście studia BANK.pl pytani o to, czy oprogramowanie oferowane konsumentom do ochrony ich urządzeń w przypadku pracy zdalnej jest wystarczającym zabezpieczeniem stwierdzili, że powinno ono chronić przed zagrożeniami typu Zero Day. Takie oprogramowanie jest oparte o Machine Learning.

Tego typu rozwiązania także znajdują się w ofercie Integrated Solutions – podkreślili eksperci IS. Firma świadczy w tym zakresie zarówno konsulting, jak i dobiera usługi ściśle dopasowane do potrzeb klienta. Proponowane rozwiązania wykorzystują AI do wykrywania zagrożeń, które jeszcze nie są znane.

W opinii specjalistów IS, systemy bezpieczeństwa z tzw. niższej półki nie mogą zapewnić w pełni skutecznej ochrony. Integrated Solutions proponuje swoim klientom rozwiązania czołowych producentów.

Źródło: BANK.pl