Indeks PENGAB w marcu ’24 w górę, największa poprawa m/m na rynku kredytów konsumpcyjnych

Indeks PENGAB w marcu ’24 w górę, największa poprawa m/m na rynku kredytów konsumpcyjnych
Fot. stock.adobe.com / Synthetica
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W marcu '24 Index Pengab odnotował wartość 25.7 pkt, m/m jest wyższy o 8.0 pkt. Największą poprawę w ujęciu m/m zaobserwowano na rynku kredytów konsumpcyjnych. W odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju odnotowano zróżnicowane zmiany - czytamy w najnowszym Monitorze Bankowym.

– W prognozie sześciomiesięcznej rynku bankowego odnotowano poprawę odczytów m/m dla wszystkich monitorowanych rynków, z wyjątkiem prognoz depozytów terminowych przedsiębiorstw. Największą poprawę w ujęciu m/m zaobserwowano na rynku kredytów konsumpcyjnych.

W odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju odnotowano zróżnicowane zmiany.

Przewidywania dla sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynoszą 13 pkt. i spadły o 5 pkt. m/m, a r/r wzrosły o 56 pkt.

W prognozie sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych zaobserwowano wzrost o 5 pkt. m/m. Obecnie wynosi 9 pkt., a r/r podwyższyła się o 52 pkt.

Natomiast prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi 20 pkt., m/m wzrosła o 6 pkt., a r/r jest wyższa o 56 pkt. – podkreślił dr Tadeusz Białek, prezes ZBP.

PENGAB wyższy o 8 pkt.

– W marcu Index Pengab odnotował wartość 25.7 pkt, m/m jest wyższy o 8.0 pkt. Indeks prognostyczny m/m wzrósł o 4.0 pkt. do poziomu 28.6 pkt., a indeks ocen jest wyższy m/m o 12.1pkt. uzyskując wartość 22.9 pkt.

W marcu m/m zaobserwowano wzrost aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych oraz obrotowych.

Wzrosła także aktywność na rynku depozytów osób indywidualnych, a także depozytów bieżących przedsiębiorstw.

Marcowy odczyt ujawnia m/m poprawę w odczytach sześciomiesięcznych prognoz sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju.

Przewidywania sześciomiesięczne zmian sytuacji na rynku bankowym w marcu są znacząco korzystniejsze niż przed miesiącem – ocenia Marcin Idzik, Minds & Roses.

Marcin Idzik, Kantar.

Czytaj także: Index PENGAB odnotował w lutym ’24 wartość 17,7 pkt., m/m jest niższy o 7,3 pkt.

42% bankowców oczekuje wzrostu kredytów mieszkaniowych w ciągu 6 miesięcy

Odsetek bankowców spodziewających się wzrostu kredytów mieszkaniowych dla osób indywidualnych w ciągu 6 miesięcy spadł do 42% w marcu br. z 45% przed miesiącem, wynika z Monitora Bankowego. Odsetek oczekujących wzrostu kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw w tym czasie wzrósł odpowiednio do 63% z 50%.

Kredyty konsumpcyjne dla osób indywidualnych wzrosną w ciągu najbliższych 6 miesięcy według 61% ankietowanych w marcu wobec 45% takich odpowiedni przed miesiącem.

„Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m jest niższy o 7 pkt i w marcu wynosi 19 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 9 pkt, a r/r wzrosło o 53 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m spadło o 2 pkt, a r/r jest wyższe o 43 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych wzrósł m/m o 1 pkt i wynosi 33 pkt” – czytamy w raporcie.

W przypadku kredytów obrotowych przedsiębiorców wzrostów oczekuje 66% bankowców wobec 55% miesiąc wcześniej. Wzrostu kredytów inwestycyjnych oczekuje 63% wobec 50% miesiąc wcześniej.

„Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 1 pkt i wynosi 0 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m spadł o 14 pkt, a r/r jest wyższy o 24 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 6 pkt, a r/r jest wyższy o 6 pkt. Indeks prognozy dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m jest wyższy o 9 pkt i wynosi obecnie 31 pkt” – czytamy dalej.

Monitor Bankowy marzec 2024, PENGAB
Źródło: Monitor Bankowy

Czytaj także: Index PENGAB w styczniu ’24 jest wyższy o 1,8 pkt. m/m

Źródło: BANK.pl, ISBnews