HEUTHES Sp. z o.o. laureatem nagrody głównej w Rankingu IT@BANK 2024
Z prezesem Wojciechem Grzybkiem rozmawialiśmy tuż po odebraniu przez niego nagrody głównej w Rankingu IT@BANK 2024 dla HEUTHES Sp. z o.o.
Firma powstała w 1989 roku, na początku transformacji gospodarczej Polski. Założyli ją inżynierowie informatycy. Już wtedy spółka dysponowała szeregiem zaawansowanych technologii, ale w polskich bankach nie było jeszcze komputerów. Nasz rozmówca przypomniał, że w tamtym czasie banki komercyjne zostały wydzielone ze struktur NBP.
„Zerwanie lokaty trwało tydzień w banku, bo banki prowadziły tylko dokumentację papierową” – wspomniał prezes HEUTHES.
„Mieliśmy wizję i dzięki temu, że prezesi polskich banków komercyjnych nam zaufali, mogliśmy ją zrealizować” – dodał.
Czytaj także: Debata CIO polskich instytucji finansowych na IT@BANK 2024
Oferta dla dużych i dla małych banków
„Pierwszym programem, który bank przekazał nam do zrealizowania, był program do adresowania kopert”.
„Przez 35 lat istnienia naszej firmy budowaliśmy naszą wiarygodność. Kolejnym naszym produktem był program do zarządzania rachunkami oszczędnościowo-rozliczeniowymi (ROR ). Ten program sprzedaliśmy do trzech banków” – wspomina prezes HEUTHES.
Potem firma stworzyła system core’owy, który kompleksowo obejmował pracę banku.
Ten system core’owy, który w 1992 roku został wprowadzony na rynek działa do dzisiaj w Pekao S.A.
Wkrótce będzie wdrażana jego 21 wersja z zastosowaniem najnowszych technologii.
Na pytanie co decyduje o tym, że ten system tak długo działa – Wojciech Grzybek odparł: „Ponieważ jest system klasy no-code, czyli wprowadzenie produktu bankowego na rynek nie wymaga żadnego kodowania, nie wymaga programowania, tu wszystko jest do wyklikania”.
Obecnie największym klientem firmy jest bank Pekao SA. „W tym Banku działa największy nasz system, który się nazywa MULTICENTAUR. Obejmuje on większość zagadnień związanych z backoffice’em, Elixir, Swift i tak dalej, także operacje zagraniczne na rynkach międzynarodowych”.
Innym ważnym klientem firmy są banki spółdzielcze. „25 lat temu wdrożyliśmy w Zrzeszeniu SGB system GRYFCARD. Potem w obu Zrzeszeniach MULTICENTAUR PAYMENT HUB. Jesteśmy też autorami w bankowości spółdzielczej systemu BS-API”.
„Każdy mały bank może mieć takie same produkty jak bank komercyjny, dzięki właśnie BS-API. W tym roku dostaliśmy nagrodę od Związku Banków Polskich za sprawne wdrożenie w 500 bankach tego systemu”.
Czytaj także: Wydarzenia i Opinie | IT@BANK 2024 | Nie tylko AI
Ujawnione i okryte tajemnicą technologie
Na pytanie jak widzi przyszłość rozwiązań technologicznych firmy HEUTHES – jej prezes odparł:
„Nie widzimy przyszłości w kategoriach rewolucji. Przez te 35 lat następowała stopniowa ewolucja, wchłanianie nowych technologii. To, że my możemy zrobić system, który w Pekao wykonuje 5 milionów transakcji bankowych dziennie, to nie wynika tylko z tego, że napisaliśmy program w jakimś języku, tylko z tego, że mamy zaawansowane technologie”.
Jak podkreślił jego firma posiada około 20 głównych technologii, które ujawnia, i około 100, których nie ujawnia.
„Patentować oprogramowania się nie da, więc to, co mamy najlepszego – trzymamy w poufności. I ta cała biblioteka, wiedza, nasze know-how powoduje, że możemy zrobić każdy system praktycznie dla każdego banku, dla każdej wielkości banku” – podkreśla Wojciech Grzybek.
W kwestii korzystania firmy z AI nasz rozmówca stwierdził, że: „Sztuczna inteligencja to trochę taka bańka mydlana, wszyscy się nią zachwycają i chcieliby ją mieć, ale kiedy się pytamy po co, to już jest gorzej z odpowiedzią”.
Przyznał jednak, że jego firma ma dział AI. Wiele lat wcześniej firma wykorzystała AI w projekcie
CFT, Combat Financial Terrorism, nazwanym MULTICENTAUR-CFT. Software for CFT.
Jak zaznaczył firma zawsze była blisko koncepcji AI. Wskazuje na to także nazwa firmy.
„Nazwa naszej firmy to jest zlepek dwóch słów, heurystyka i tezaurus co daje – HEUTHES. Heurystyka to jest nauka o rozwiązywaniu zadań niealgorytmicznych, a tezaurus to jest skarbnica wiedzy.
My już w latach osiemdziesiątych mieliśmy takie tezaurusy heurystyczne do analizy tekstów, coś co dzisiaj się nazywa modelami AI, modelami językowymi” – podsumował Wojciech Grzybek.