GUS: liczba rejestracji firm wzrosła o 2,6%, mniej upadłości w czwartym kwartale ’23 r/r

GUS: liczba rejestracji firm wzrosła o 2,6%, mniej upadłości w czwartym kwartale ’23 r/r
Fot. stock.adobe.com / tadamichi
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Liczba rejestracji firm wzrosła o 2,6% r/r, natomiast upadłości - spadła o 12,5% r/r w IV kwartale 2023 roku, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

„W IV kwartale 2023 roku odnotowano 88 505 rejestracji przedsiębiorstw, tj. o 2,6% więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku oraz 98 upadłości, tj. o 12,5% mniej niż w IV kwartale 2022 roku” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Adam Bodnar o przywróceniu zaufania przedsiębiorców do sądów i prokuratury

GUS: rejestracje firm – w podziale na branże

W IV kw. 2023 r. największy wzrost liczby rejestracji zaobserwowano w zakwaterowaniu i gastronomii (o 15%) oraz w usługach (o 9,3%).

Spadek liczby rejestracji nastąpił w dwóch sekcjach: informacja i komunikacja (o 20,5%) oraz transport i gospodarka magazynowa (o 1,3%), podał GUS.

Liczba rejestracji w danym kwartale dotyczy przedsiębiorstw, które zostały w danym kwartale wpisane do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON).

Rejestracje obejmują także osoby fizyczne, które zlikwidowały i ponownie podjęły działalność gospodarczą.

Czytaj także: Allianz Trade: Polskie firmy powinny szukać nowych rynków zbytu poza UE

Wzrost i spadek upadłości firm – branże

Spadek liczby upadłości odnotowano w przemyśle (26 do 34), budownictwie (12 wobec 14), informacji i komunikacji (4 wobec 6), transporcie i gospodarce magazynowej (2 wobec 7) oraz pozostałych sekcjach (1 wobec 3).

Wzrost liczby upadłości wystąpił w usługach (17 wobec 16) oraz w zakwaterowaniu i gastronomii (7 wobec 3).

Natomiast w sektorze handel i naprawa pojazdów samochodowych liczba upadłości się nie zmieniła (pozostała na poziomie 29), podał też Urząd.

Liczba upadłości w danym kwartale dotyczy przedsiębiorstw, wobec których zostało wydane, w danym kwartale przez właściwy Sąd Rejonowy, postanowienie o ogłoszeniu upadłości.

Czytaj także: Przedsiębiorcy optymistami w badaniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Źródło: ISBnews