Gracze na CHF opanowali nerwy po informacji o dymisji prezesa SNB

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

frank.euro.250xRynek EURCHF bardzo nerwowo zareagował na rezygnację prezesa Szwajcarskiego Banku Narodowego Philippa Hildebranda. Cytowanym przez agencje informacyjne powodem dymisji jest transakcja walutowa żony prezesa przeprowadzona przed decyzją o usztywnieniu kursu EURCHF.

Pierwszą reakcją po donieseniach były bardzo nerwowe ruchy kursu CHF, które spowodowały uruchomienie się licznych zleceń stop loss graczy oczekujących osłabienia się franka. Dodatkowo kurs EURCHF zszedł przez chwilę poniżej kluczowego poziomu wsparcia 1,2127, co uruchomiło wiele zleceń kupna CHF. Na razie jednakże (godzina 15:00) wygląda, że był to jedynie test dolnego ograniczenia kanału horyzontalnego 1,2127-1,24.

Inwestorzy na rynku międzybankowym szybko opanowali emocje. Polityka wewnątrz SNB była w większości relatywnie spójna przez długi okres i tym samym obawy o destabilizację szybko wyparowały. Teraz kluczowe będzie zamknięcia dnia powyżej 1,2127. Taki scenariusz może nawet zwiększyć podaż CHF jutro.

Kurs franka do złotego pozostaje dzisiaj stabilny, podobnie jak do większości głównych walut do PLN. Zmienność jest symboliczna. Kurs CHFPLN pozostaje w trendzie horyzontalnym 3,45-3,72. Niestety tak długie utrzymywanie się kursu blisko górnego ograniczenia kanału zwiększa ryzyko utraty wartości złotego i wejścia CHFPLN w dynamiczny, krótkoterminowy trend wzrostowy.

Łukasz Wardyn, dyrektor zarządzający,
Europa Środkowa i Wschodnia, City index