GPW zmienia zasady kwalifikacji do Listy Alertów i Strefy Niższej Płynności

GPW zmienia zasady kwalifikacji do Listy Alertów i Strefy Niższej Płynności
Źródło: Beax via Wikimedia Commons [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)]
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do Listy Alertów będą kwalifikowane akcje spółek, których średni kurs w ostatnim kwartale był niższy niż 10 groszy, a nie jak dotychczas 50 groszy, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Z kolei kwalifikacji do Strefy Niższej Płynności podlegać będą akcje spółek, których obrót charakteryzuje się niskim poziomem płynności, tzn. gdy na więcej niż połowie sesji giełdowych w ostatnim kwartale przed dniem okresowej weryfikacji liczba transakcji akcjami danej spółki będzie niższa niż pięć transakcji na sesję.

Do Listy Alertów będą kwalifikowane akcje spółek, których średni kurs w ostatnim kwartale był niższy niż 10 groszy, a nie jak dotychczas 50 groszy #GPW #giełda @GPW_WSExchange

Celem wprowadzanych zmian jest poprawa przejrzystości zasad obowiązujących w stosunku do spółek o niskim poziomie płynności i spółek groszowych, a także dostosowanie tych zasad do nowych kroków notowań, poinformowano.

Nowe zasady zaczną obowiązywać od okresowej weryfikacji spółek, która zostanie przeprowadzona na koniec I  kw. 2020 r.

Decyzja o obniżeniu progu groszowości w Liście Alertów

„Decyzja o obniżeniu progu groszowości w Liście Alertów to w głównej mierze konsekwencja wprowadzenia od 4 marca 2019 r. nowych kroków notowań umożliwiających notowanie instrumentów finansowych z dokładnością do czterech miejsc po przecinku. Giełda postanowiła jednocześnie zmienić definicję niskiego poziomu płynności będącego podstawą do kwalifikacji do Strefy Niższej Płynności. Zgodnie z nowymi zasadami, za niski poziom płynności będzie uznawana sytuacja, w której na więcej niż połowie sesji giełdowych, w okresie ostatnich trzech miesięcy kalendarzowych przed dniem okresowej weryfikacji (z uwzględnieniem miesiąca, w którym dokonywana jest okresowa weryfikacja, z wyłączeniem ostatnich trzech dni sesyjnych tego miesiąca), liczba transakcji akcjami danej spółki jest niższa niż pięć transakcji na sesję. Emitent akcji, których obrót charakteryzuje się niskim poziomem płynności, nadal będzie mógł przystąpić do Programu Wspierania Płynności” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: GPW: obroty na rynku głównym spadły o 32,1 proc. rdr do 17,1 mld zł we wrześniu >>>

„Zgodnie z zapowiedziami, giełda dokonała kompleksowej analizy wpływu nowych kroków notowań na wszystkie obszary związane z obrotem giełdowym. Jej wyniki potwierdziły pozytywny wpływ wprowadzonych zmian na zmienność kursów oraz efektywność wyceny spółek groszowych, dlatego zarząd giełdy zdecydował o obniżeniu do 10 groszy progu groszowości przy kwalifikacji akcji do Listy Alertów. Zmiany w zasadach kwalifikacji do Strefy Niższej Płynności były konsultowane z członkami giełdy pełniącymi funkcję animatora rynku. Przewidzieliśmy również odpowiednio długi okres dostosowawczy dla emitentów i animatorów” – powiedział członek zarządu GPW Piotr Borowski, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: GPW uruchamia nową platformę edukacyjną dla inwestorów >>>

Zmiany wchodzą w życie od 1 stycznia 2020 r.

Wprowadzone zmiany wchodzą w życie od 1 stycznia 2020 r. Oznacza to, że pierwsza kwalifikacja segmentów rynku regulowanego do Listy Alertów i Strefy Niższej Płynności wg nowych zasad odbędzie się 27 marca 2020 r., podsumowano.

W wyniku ostatniej kwalifikacji, która odbyła się 26 września 2019 r., na Liście Alertów znajdują się akcje 38 emitentów. Do Strefy Niższej Płynności zakwalifikowane zostały akcje 63 emitentów. Obecnie w Programie Wspierania Płynności uczestniczy 157 emitentów.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Źródło: ISBnews