GPW: nowy skład indeksu Respect, dołączyły Amrest, CCC i PKN Orlen
„Z roku na rok rośnie liczba spółek, które prowadzą działalności zgodnie z zasadami CSR, oraz tych, które doceniają znaczenie uwzględniania czynników pozafinansowych w komunikacji z inwestorami. W XII edycji Respect Index znalazło się aż 31 firm. Dodatkowo, w tegorocznej edycji po raz pierwszy wprowadziliśmy certyfikat Respect przyznawany spółkom, które nie mogą wejść do indeksu, ale są zainteresowane potwierdzeniem spełniania najwyższych standardów biznesu odpowiedzialnego społecznie na GPW. Jednocześnie we współpracy z Urzędem Regulacji Energetyki po raz pierwszy zostaną przyznane nagrody dla spółek dbających o jakość relacji z kontrahentami” – powiedziała członek zarządu GPW Izabela Olszewska, cytowana w komunikacie.
GPW przyznała po raz pierwszy certyfikat Respect. Nowa formuła projektu jest skierowana do spółek, które nie mogą zostać uczestnikami Respect Index, a chcą potwierdzić spełnianie wymogów biznesu odpowiedzialnego społecznie. Certyfikaty są przyznawane spółkom po spełnienie takich samych wymogów jak w przypadku kwalifikacji do indeksu, w szczególności poprzez wypełnienie ankiety i uzyskanie odpowiedniej liczby punktów. Pierwszą spółką, która otrzymała certyfikat, jest Provident Polska, wskazano również.
Skład tegorocznej edycji indeksu Respect
„W skład tegorocznej edycji indeksu weszło 31 spółek (w kolejności alfabetycznej):
Agora S.A., Amrest Holidngs SE, Apator S.A., Bank Handlowy w Warszawie S.A., Bank Millennium S.A., Bank Ochrony Środowiska SA, Bank Pekao S.A., CCC S.A., Budimex S.A., Elektrobudowa S.A., Energa S.A., Fabryki Mebli „FORTE” S.A., Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., Grupa Azoty S.A., Grupa LOTOS S.A., ING Bank Śląski S.A., Inter Cars S.A., Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., KGHM Polska Miedź S.A., Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., mbank S.A., Orange Polska S.A., PCC Rokita S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., PGNIG S.A., PKN Orlen S.A., PZU S.A, Santander Bank Polska S.A., Tauron PE S.A., Trakcja PRKiI S.A., Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A.” – czytamy dalej.
Nowy skład Respect Index będzie obowiązywał od 27 grudnia 2018 r.
Spółki do indeksu są kwalifikowane na podstawie liczby uzyskanych w badaniu punktów. Średnia liczba punktów wszystkich spółek wynosiła 63,7 – nieznacznie więcej niż rok temu. W indeksie 18 spółek reprezentuje przemysł, 9 finanse i 4 usługi. W podziale na sektory średni wynik spółek reprezentujących przemysł wyniósł 65,2 pkt., finanse 64,2 pkt. oraz usługi 55,5 pkt, podano także.
Wyższa stopa zwrotu
„Wyniki notowań indeksu Respect pokazują, że spółki tworzące ten wskaźnik charakteryzują się wyższą stopą zwrotu niż przeciętna rynkowa wyrażona indeksem WIG. Od listopada 2009 roku do grudnia 2018 r., w ciągu dziewięciu lat istnienia indeksu, zwiększył on swoją wartość o 70%. W tym czasie indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 47%, a WIG20 spadł o 4%” – czytamy.
Respect Index to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej indeks spółek odpowiedzialnych. Projekt został wprowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie w 2009 roku, kiedy ogłoszono pierwszy skład Indeksu. Respect Index obejmuje swoim portfelem polskie i zagraniczne spółki z głównego rynku GPW. Do indeksu aspirować mogą spółki o najwyższej płynności, czyli wchodzące w skład indeksów WIG20, mWIG40 lub sWIG80. Trafiają do niego firmy, które przechodzą trzystopniową weryfikację prowadzoną przez GPW i Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, prowadzące w nienaganny sposób komunikację z rynkiem poprzez raporty bieżące i okresowe oraz swoje strony internetowe. Trzecim warunkiem jest odpowiedzialne społecznie zachowanie wobec środowiska, społeczności i pracowników, które jest analizowane na podstawie ankiety weryfikowanej przez audytora projektu. Zgodnie z obecną formułą, badanie spółek i rewizja składu indeksu jest przeprowadzana raz w roku, w jego drugiej połowie. Udziały spółek w indeksie są określane na takich samych zasadach, jak w przypadku innych indeksów giełdowych – pod uwagę brane są akcje w wolnym obrocie, przy czym wagi największych spółek są ograniczane do 25%, gdy liczba uczestników jest mniejsza niż 20 spółek, lub do 10% w pozostałych przypadkach, przypomniano.
GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.
Źródło: ISBnews