Główny ekonomista Ministerstwa Finansów: rozważane obniżenie opłaty przekształceniowej OFE

Główny ekonomista Ministerstwa Finansów: rozważane obniżenie opłaty przekształceniowej OFE
Ministerstwo Finansów (źródło: Adam-dalekie-pole - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20843347)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W rządzie trwają obecnie rozważania dotyczącej ewentualnego obniżenia opłaty przekształceniowej otwartych funduszy emerytalnych (OFE) z obecnie planowanych 15%, poinformował główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki.

„Rząd podjął dyskusję i zaczyna zastanawiać się jak rozwiązać tę kwestię. […] Według mojej wiedzy, na chwilę obecną najpierw chodzi o obniżenie, ale nie wiem, czy opcja likwidacji jest na stole” – powiedział Czernicki w radiu Tok FM, odnosząc się do pytania o ewentualne zniesienie tej opłaty.

Radio RMF FM podało przedwczoraj, powołując się na nieoficjalne źródła, że rząd chce obniżyć proponowaną opłatę za likwidację OFE (i ich przekształcenie w indywidualne konta emerytalne – IKE) z obecnych 15% do 10%.

Minister finansów: nie ma żadnych decyzji w sprawie zmiany opłaty przekształceniowej

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński powiedział później, że nie ma żadnych decyzji w sprawie zmiany opłaty przekształceniowej OFE.

Czytaj także: Likwidacja OFE: co z opłatą przekształceniową?

Na początku maja wiceminister finansów, funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zapowiadał, że niewykluczona jest „delikatna modyfikacja” projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z planowanym przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE), a ponowny proces legislacyjny może rozpocząć się jeszcze w maju.

Co dalej z likwidacją OFE?

Dotychczasowy projekt ustawy znajdował się już na etapie prac sejmowych po drugim czytaniu. Był też w harmonogramie głosowań na 20 kwietnia, ale w dniu głosowania został z niego usunięty. Zgodnie z tym projektem, ustawa miała wejść w życie 1 czerwca 2021 r.

„Dziennik Gazeta Prawna” informował przed dwoma tygodniami, że rozważane jest obecnie przyjęcie projektu od nowa przez Radę Ministrów. W ocenie gazety rozpoczęcie prac sejmowych nad tym projektem mogłoby nastąpić na posiedzeniu zaplanowanym na 23-24 czerwca.

Czytaj także: Nie powinno być opłaty przekształceniowej OFE po ogłoszeniu Polskiego Ładu >>>

Zgodnie z dotychczasowym projektem, każdy ubezpieczony będzie miał prawo wyboru – domyślną opcją będzie przeniesienie środków z OFE na IKE, z możliwością jego dalszego dobrowolnego zasilania. Ze środków OFE ma zostać pobrana jednorazowa opłata przekształceniowa na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w łącznej wysokości 15% wartości aktywów OFE. Opłata ma zostać rozłożona na 2 raty, obie płatne w 2022 r. Płatnikiem mają być specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte powstałe z przekształcenia OFE.

Źródło: ISBnews