Globalni inwestorzy sektora opieki zdrowotnej zachowują optymizm, chociaż pozostają ostrożni w obliczu inflacji
Inflacja i podwyżki stóp procentowych to jedne z głównych obaw niepokojących zamożnych inwestorów na całym świecie, według nowego kwartalnego badania Investor Sentiment, przeprowadzonego przez UBS, globalny podmiot w sektorze Wealth Management.
Inwestorzy „czekają na odpowiednią okazję”
Badanie, które objęło 3 000 inwestorów i 1 200 właścicieli firm na 15 rynkach na całym świecie, wykazało, że podwyżki cen towarów, paliwa i energii budzą obawy inwestorów, a wielu z nich uważa, że wzrost inflacji potrwa dłużej niż 12 miesięcy. Chociaż optymizm gospodarczy nieco osłabł, inwestorzy nadal przewidują dobrą koniunkturę na rynku akcji w okresie najbliższych sześciu miesięcy, a wielu widzi w obecnej sytuacji okazję do zaciągania pożyczek i wprowadzania zmian w portfelu.
Dwie trzecie inwestorów utrzymuje środki gotówkowe na poziomie 10% swojego portfela, a prawie połowa z nich twierdzi, że „czeka na odpowiednią okazję” do inwestowania. 6 na 10 inwestorów postrzega technologię (63%) i opiekę zdrowotną (59%) jako bardzo atrakcyjne sektory.
‒ Ponieważ skutki COVID-19 wpłyną na sektor opieki zdrowotnej w nadchodzących latach i spowodują przejście na bardziej zdigitalizowany tryb życia, inwestorzy widzą dalsze możliwości rozwoju w tych sektorach. Jednak biorąc pod uwagę wysoki poziom inflacji i podwyżki stóp procentowych, inwestorzy czekają na odpowiedni moment, aby zainwestować swój kapitał – powiedział Iqbal Khan, prezes UBS na Europę, Bliski Wschód i Afrykę i współprzewodniczący UBS Global Wealth Management.
Właściciele firm są spokojni o przyszłość swoich przedsiębiorstw w perspektywie nadchodzących 12 miesięcy, pomimo iż wymieniają COVID-19, rosnące koszty materiałów i wzrost podatków od firm jako niepokojące ich obawy. 44% spośród nich pragnie zwiększyć zatrudnienie, a prawie połowa jest zainteresowana zwiększeniem nakładów inwestycyjnych na rzecz rozwoju swojej działalności. Co więcej, firmy zmieniają swoje tradycyjne modele operacyjne, aby sprostać wymaganiom pracowników. 69% oferuje swoim pracownikom bardziej ruchome godziny pracy, a 67% – większą elastyczność formy pracy.
Skutki COVID-19 wpłyną na sektor opieki zdrowotnej w nadchodzących latach i spowodują przejście na bardziej zdigitalizowany tryb życia, inwestorzy widzą dalsze możliwości rozwoju w tych sektorach
‒ Pandemia i „wielka rezygnacja”, która po niej nastąpiła, zachęciły właścicieli firm do dostosowania się do obecnego środowiska i zmiany spojrzenia na elastyczność miejsca pracy.
Dzięki naszym doradcom jesteśmy w stanie wykorzystać wnioski wyciągnięte przez Chief Investment Office i Business Owners Client Segment, aby pomóc właścicielom firm przejść przez ten przełomowy okres – uważa Tom Naratil, prezes UBS Americas i współprezes UBS Global Wealth Management.
Czytaj także: Eksperci Asseco podsumowują 2021 rok – czas cyfryzacji wielu dziedzin życia
Sytuacja w poszczególnych częściach świata
USA: obawy związane ze wzrostem podatków odeszły w tym kwartale na dalszy plan, a na pierwszy plan wysunął się niepokój wywołany inflacją, zwłaszcza w przypadku inwestorów, którzy pragną, aby obecna administracja uczyniła z kontroli nad inflacją kluczowy priorytet (82%). Amerykańscy inwestorzy uważają również, że inflacja utrzyma się do 2022 roku, a prawie połowa jest zaniepokojona pogorszeniem koniunktury na rynku.
W obliczu zmienności rynkowej amerykańscy inwestorzy rozważają dodanie akcji i zabezpieczeń portfela, uruchomienie kapitału i zaciągnięcie pożyczek przed potencjalnym wzrostem stóp w formie nowych i refinansowanych kredytów hipotecznych oraz pożyczek zabezpieczonych papierami wartościowymi.
Ameryka Południowa: w Ameryce Łacińskiej krótkoterminowy optymizm spadł w porównaniu z III kw. 2021roku, przy czym sześciu na 10 (58%) inwestorów optymistycznie patrzy na gospodarkę regionu, a 59% optymistycznie ocenia krótkoterminowe perspektywy rynku akcji w ich regionie.
Spadek optymizmu wpłynął również na ich plany inwestycyjne. 52% planuje zwiększyć inwestycje w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, w porównaniu z 60% w III kwartale.
Czytaj także: Rada Przedsiębiorczości apeluje o odbudowę zdrowia publicznego poprzez inwestycje w profilaktykę i wczesną diagnostykę
Europa (oprócz Szwajcarii): optymizm europejskich inwestorów spadł o prawie 10 punktów procentowych od III kwartału 2021 roku. 68% europejskich inwestorów optymistycznie patrzy na gospodarkę regionu w perspektywie krótkoterminowej.
Spadł również poziom optymizmu względem krótkoterminowego rynku akcji. 43% inwestorów planuje zwiększyć inwestycje w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
Czytaj także: Generali i Crédit Agricole Assurances chcą przejąć La Médicale
Szwajcaria: w przeciwieństwie do pozostałych europejskich krajów, optymizm szwajcarskich inwestorów wzrósł w porównaniu z ostatnim kwartałem, przy czym 68% pozytywnie ocenia swoją gospodarkę w perspektywie krótkoterminowej, co oznacza wzrost o 12 punktów procentowych w porównaniu z III kw. 2021 roku.
68% procent szwajcarskich inwestorów optymistycznie podchodzi do krajowych akcji, w porównaniu z 46% w III kwartale 2021 roku. Pomimo zaufania do rynku, inwestorzy zachowują ostrożność w perspektywie krótkoterminowej, a tylko trzech na dziesięciu planuje zwiększyć inwestycje w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
Azja, Pacyfik: w Azji krótkoterminowy optymizm dotyczący własnej gospodarki utrzymuje się na poziomie 63%, podobnie jak w III kw. 21. Sześciu na dziesięciu (63%) azjatyckich inwestorów jest optymistycznie nastawionych do rynku akcji w ich regionie w nadchodzącym półroczu, a prawie czterech na dziesięciu (38%) planuje zwiększyć inwestycje w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: ubs.com/investor-sentiment
Informacje o badaniu UBS Investor Sentiment
W okresie od 4 do 24 stycznia 2022 r., UBS przeprowadziło badanie pośród 3 000 inwestorów i 1 200 właścicieli firm, posiadających co najmniej 1 mln USD aktywów inwestycyjnych (w przypadku inwestorów) lub rocznych przychodów i zatrudniających co najmniej jednego pracownika, nie licząc siebie (w przypadku właścicieli firm).
Międzynarodowi respondenci pochodzili z 15 krajów: Argentyny, Brazylii, Chin kontynentalnych, Francji, Niemiec, Hongkongu, Włoch, Japonii, Meksyku, Rosji, Singapuru, Szwajcarii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Wielkiej Brytanii i USA.
Wyniki dotyczące III kw. 21 zostały oparte na badaniu prowadzonym przez UBS od 28 września do 18 października 2021 pośród 4 206 inwestorów i właścicieli firm z całego świata.