Fundusze TFI z dwucyfrowymi zyskami w listopadzie

Fundusze TFI z dwucyfrowymi zyskami w listopadzie
Fot. stock.adobe.com/Miha Creative
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
80 funduszy inwestycyjnych osiągnęło dwucyfrowe zyski w listopadzie, podał portal Analizy. pl.

W listopadzie 2022 roku jedynie 31 z 850 krajowych funduszy TFI znalazło się pod kreską, a 80 z nich odnotowało zysk dwucyfrowy. Najwyższe wyniki miały akcyjne i obligacyjne fundusze lewarowe. Jest to rezultatem oczekiwań na łagodzenie polityki monetarnej przez FED – podał portal Analizy. pl.

W tym czasie niemiecki S&P500 wzrósł o ponad 5 proc., a technologiczny Nasdaq – o ponad 4 proc. Niemiecki DAX zwyżkował o 8 proc., francuski CAC40 – o 7,5 proc., a polskie indeksy WIG i WIG20 rosły w dwucyfrowym tempie o – odpowiednio – 11 i 13 proc.

Fed zapowiada zwolnienie tempa podwyżek stóp procentowych

Jerome Powell, prezes amerykańskiego banku centralnego, zapowiedział, że tempo podwyżek stóp procentowych obniży się z 75 do 50 bp. To oraz niższy od oczekiwań odczyt amerykańskiej inflacji CPE spowodowały euforyczną reakcję inwestorów, czego rezultatem było mocne osłabienie dolara, spadek rentowności obligacji oraz rajd indeksów giełdowych.

Analizy. pl podały, że rynki wschodzące, głównie azjatyckie, zanotowały najwyższe, dwucyfrowe stopy zwrotu. Fundusze metali szlachetnych także rosły w tempie dwucyfrowym.

Dwucyfrowe zyski przyniosło łącznie 80 funduszy inwestycyjnych

Według raportu, w listopadzie dwucyfrowe zyski przyniosło łącznie 80 funduszy inwestycyjnych. Najwyższe nominalne stopy zwrotu spośród wszystkich detalicznych rozwiązań wypracowały dwa fundusze pasywne lewarowane, a więc o charakterze spekulacyjnym: Beta ETF WIG20lev Portfelowy FIZ oraz QUERCUS lev. Ten pierwszy zyskał 26,6 proc., drugi – 27,9 proc.

Fundusze akcji polskich o uniwersalnej strategii zakończyły listopad ze średnim wynikiem 9,6 proc., natomiast w grupie maluchów i średniaków wyniósł on 7,5 proc. Na zagranicznych giełdach najwięcej, bo aż 21,4 proc., zyskał Pekao Akcji Rynków Dalekiego Wschodu. Równolegle Investor Turcja zarobił 16 proc., a w ujęciu rocznym 93,3 proc., co jest najlepszym wynikiem pośród wszystkich funduszy detalicznych w Polsce. Większość funduszy akcji zagranicznych zakończyła listopad z zyskiem, pod kreską znalazło się jedynie 11 ze 146 rozwiązań.

Szczyt inflacji, w okolicach 19-20 proc. rdr, osiągnąć powinniśmy w lutym, a potem powinno rozpocząć się hamowanie wzrostu cen.

„Jednakże proces ten, jak wszystko wskazuje, zostanie przerwany w lipcu wraz z odejściem od zerowych stawek VAT obowiązujących aktualnie na niektóre produkty żywnościowe i przy drugiej podwyżce płacy minimalnej. Z moich szacunków wynika, że przyszłoroczny średni poziom wskaźnika CPI będzie wciąż dwucyfrowy, ale jest szansa, że nie aż tak wysoki jak tegoroczny, czyli ok. 14,5 proc. Listopadowy odczyt inflacji zamyka temat powrotu podwyżek stóp procentowych w grudniu, a w świetle ostatnich komunikatów RPP oraz wypowiedzi jej przedstawicieli, nie należy spodziewać się, że stopy będą podnoszone także w kolejnych miesiącach” – powiedziała Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, cytowana przez Analizy.pl.

Czytaj także: Aktywa funduszy inwestycyjnych spadły do 261 mld zł w październiku >>>

Na rynku długu, na ponad 200 funduszy jedynie 3 (Pekao Obligacji Dolarowych Plus, PKO Papierów Dłużnych USD oraz BNP Paribas Obligacji Zrównoważony Rozwój) zanotowały w listopadzie straty w wysokości od -0,7 do -3,4 proc. Najwyższe nominalne stopy zwrotu wśród funduszy dłużnych wypracowały w listopadzie Rockbridge Obligacji 2 oraz Rockbridge Lokata Plus. Wszystkie fundusze inwestujące na polskim rynku długu zakończyły listopad z profitem.

Z zyskami listopad zamknęły też fundusze luksemburskie. Liderem miesiąca został AB FCP I – China Low Volatility Equity Portfolio A (Acc) (PLN) (hedged), który zyskał w listopadzie niemal 24 proc. (PAP Biznes)

Źródło: PAP BIZNES