Forum Bankowe 2022 – w dwóch odsłonach 10 i 17 marca
„Kiedy 10 miesięcy temu przystępowaliśmy do budowania programu Forum Bankowego 2022, to sądziliśmy, że będziemy dyskutować o tym, jak przygotować polską gospodarkę do modernizacji, do zmian, do realizacji strategicznych regionalnych, krajowych, sektorowych programów rozwojowych” – powiedział na wstępie Krzysztof Pietraszkiewicz.
Prezes ZBP wymienił w tym miejscu program Czyste Powietrze, mówił o dekarbonizacji, ciepłownictwie, energetyce, nowoczesnym transporcie.
„Chcieliśmy dyskutować o nadmiernych obciążeniach i co zrobić, żeby polska bankowość mogła lepiej służyć gospodarce. Planowaliśmy dyskutować o roli nowych technologii, o bankowości i gospodarce w erze postcovidowej” – wymieniał kolejne tematy, które powinny znaleźć się w agendzie Forum.
Wojna zmienia program
Jednak agresja Rosji na Ukrainę spowodowała zmianę programu Forum.
„Otwierając dzisiejsze Forum Bankowe muszę powiedzieć, że w naszych planach musieliśmy wprowadzić gwałtowne zmiany. Konieczność zmian wynikała z narastających w ostatnich tygodniach napięć, najpierw związanych z groźbą, a potem z urzeczywistnieniem się agresji na sąsiadującą z nami Ukrainę”- mówił Krzysztof Pietraszkiewicz
Odnosząc się do bieżących wydarzeń powiedział między innymi:
„Byliśmy przyzwyczajeni do tego, że w naszym kraju pracują obywatele z Ukrainy, profesjonaliści, ale także robotnicy, w sumie ponad 1 mln 300 tysięcy osób. Ale takiej sytuacji, że może przybyć do nas kolejne półtora miliona, dwa, a być może kilka milionów osób przewinie się przez Polskę, to tego nie przewidywaliśmy. Ten ogromny zryw społeczny, także ogromny wysiłek samorządów i rządu jest naprawdę imponujący i zasługuje na uwagę”.
W dalszej części wystąpienia Krzysztof Pietraszkiewicz mówił: „Zdawać sobie musimy sprawę, że przyjęcie półtora miliona czy dwóch milionów uchodźców, z tego w większości kobiet i dzieci, to jest ogromne przedsięwzięcie pod każdym względem i wymaga wspaniałej współpracy i zgodnej współpracy wewnątrzkrajowej ale także wielkiego wsparcia międzynarodowego. Nie ma takiej gospodarki, o takim poziomie rozwoju, o takiej liczbie ludności, która by mogła uporać się z tymi problemami sama.”
Rosnąca inflacja
W końcowej część swojego wystąpienia prezes ZBP stwierdził jednak, że oprócz wojny i skutków pandemii, w ostatnim czasie pojawiło się kolejne bardzo groźne zjawisko – inflacja.
Jak zauważył: „Niestety mamy do czynienia także z innymi problemami. W gospodarce europejskiej i światowej daje o sobie bardzo mocno znać wyższa inflacja. A wyższa inflacja oznacza konieczność podjęcia przez banki centralne odpowiednich działań, także przez Narodowy Bank Polski. Działania stabilizujące banku centralnego niosą za sobą określone konsekwencje. Ta sytuacja wymagała konieczności podjęcia dodatkowych działań w obszarze nadzorczym, w tym także przez banki. Będzie o tym dzisiaj także mowa.”
Zagadnienia, które wymienił prezes ZBP omawiali w swoich wystąpieniach: prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński; José Manuel Campa, przewodniczący Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego; dr hab. Sebastian Skuza, sekretarz stanu, Generalny Inspektor Informacji Finansowej w Ministerstwie Finansów; dr Mariusz Cholewa, prezes Zarządu Biura Informacji Kredytowej S.A.
Tym problemom była też poświęcona debata, którą moderował Krzysztof Pietraszkiewicz, a wzięli w niej udział: Artur Adamczyk, prezes Zarządu, Banku Polskiej Spółdzielczości S.A; prof. dr hab. Marian Gorynia, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego; Joao Bras Jorge, prezes Zarządu, Banku Millennium S.A; Marcin Gadomski, wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A; Marek Lusztyn, wiceprezes Zarządu mBanku S.A; Piotr Mazur, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego S.A; Paweł Preuss, Partner EY, Lider Grupy Rynków Finansowych, EY Polska.
17 marca odbędzie się druga część Forum Bankowego 2022
Przewidziano dwie sesje:
„Rozwój i innowacje technologiczne w bankach po doświadczeniach lockdownu”
oraz
„Polskie strategiczne projekty rozwojowe i zrównoważony rozwój – nowe wyzwania i nowa rola społeczno-gospodarcza banków.”
Program konferencji, formularz rejestracyjny na stronie:
www.aleBank.pl/ForumBankowe