Forum Akademicko-Gospodarcze o AI i o współpracy nauki z biznesem

Forum Akademicko-Gospodarcze o AI i o współpracy nauki z biznesem
Dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
„Tegoroczne Forum Akademicko-Gospodarcze było poświęcone finansowaniu rozwoju Polski w kontekście współpracy wyższych uczelni z przemysłem oraz wykorzystaniu sztucznej inteligencji w naszej gospodarce” – powiedziała nam w kuluarach konferencji dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej, prezes Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego.

„W tym roku wybraliśmy dwa wątki do dyskusji. Pierwszy to finansowanie rozwoju Europy, ale przede wszystkim finansowanie rozwoju Polski w kontekście współpracy uczelni, czyli wykorzystania osiągnięć naukowych, osiągnięć badawczych przez przemysł, przez szeroko pojęte otoczenie społeczno-gospodarcze.

Drugi wątek wiąże się z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w różnych aspektach – dydaktycznym, naukowym, a także gospodarczym” – mówiła prof. Marta Kosior-Kazberuk.

Jak stwierdziła uczestnikami tegorocznego Forum byli eksperci specjalizujący się od 30 lat w algorytmach, w sztucznej inteligencji.

Czytaj także: PFAG 2024: w Polsce nakłady na badania stanowią tylko 27% średniej unijnej


Czego oczekuje biznes od nauki?

Mówiąc o dotychczasowym wykorzystywaniu w polskiej gospodarce rozwiązań powstałych na naszych uczelniach wyższych prof. Marta Kosior-Kazberuk powiedziała:

„Mamy lukę, jeśli chodzi o poziom gotowości technologicznej. Prace naukowe prowadzone na uczelniach, nawet prace B+R pozwalają osiągnąć piąty, szósty poziom, natomiast biznes oczekuje, przedsiębiorcy oczekują poziomu dziewiątego.”

Jak wyjaśniła poziom dziewiąty oznacza rozwiązanie gotowe do wdrożenia bezpośrednio do produkcji na określonej linii technologicznej. Poziom piąty, szósty to jest etap kiedy istnieje prototyp i zaawansowana koncepcja rozwiązania.

Jej zdaniem do przejścia z poziomu piątego na dziewiąty przede wszystkim jest potrzebne odpowiednie finansowanie, ponieważ faza przedwdrożeniowa jest kosztowna.

Czytaj także: Wydarzenia i Opinie | Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze | AI zmieni gospodarkę, ale i system oświaty

AI – są osiągnięcia

Odnosząc się do potencjału polskiej nauki w rozwijaniu rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję przypomniała, że ta technologia jest w Polsce rozwijana od wielu lat. Mówiła o uczeniu maszynowym, wykorzystywaniu sieci neuronowych w badaniach.

„Liczba przygotowywanych rozpraw doktorskich czy habilitacji związanych ze sztuczną inteligencją jest imponująca” – zauważyła prof. Marta Kosior-Kazberuk.

W jej opinii należy więcej mówić o osiągnięciach polskich naukowców zajmujących się AI, szczególnie o tych, które w udany sposób zostały wdrożone.

Czytaj także: Prezes Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego o komercjalizacji osiągnięć polskich naukowców

Źródło: BANK.pl