Finansowanie dla JST – samorządy mają w czym wybierać
Arkadiusz Lewicki zwrócił uwagę, że omawiając powyższe kwestie należy mówić nie tylko o samych samorządach jako jednostkach administracji terenowej, ale także o spółkach należących do JST. Zarówno samorządy jak i ich spółki mają do dyspozycji szereg instrumentów i programów oferowanych przez Unię Europejską.
„Są to zarówno programy polityki spójności, jak i Krajowego Planu Odbudowy, ale również są to programy centralnie zarządzane przez Komisję Europejską” – wskazywał.
„Jest to specyficzna grupa programów, w ramach których kandydaci do uzyskania finansowania ubiegają się o środki w bankach europejskich lub w krajowych, które uczestniczą w programach takich jak InvestEU” – dodał.
Jak zauważył w przeważającej mierze są to programy o charakterze zwrotnym.
Podmioty ubiegające się o finansowanie tego typu muszą liczyć się z koniecznością udowodnienia swojej wiarygodności, zdolności kredytowej, możliwością posługiwania się instrumentami finansowymi o długim horyzoncie czasowym korzystania z nich, w związku z koniecznością zwrotu pozyskanych środków.
Cztery bloki inwestycyjne w InvestEU
„InvestEU jest to największy obecnie program w Europie, który dysponuje specjalnymi pulami środków na współpracę z sektorem publicznym, zarówno w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, czy w formule instrumentów finansowych na przykład długoterminowych” – wyjaśniał dyrektor KPK.
Jak wskazał w InvestEU istnieją cztery podstawowe bloki inwestycyjne.
Pierwszy dotyczy infrastruktury, w tym na przykład na wsparcie zrównoważonego transportu.
Drugi blok to innowacje i cyfryzacja.
Trzeci jest dedykowany małym i średnim przedsiębiorstwom.
„Czwarty blok jest szczególnie interesujący dla JST. Jest on kierowany do społeczności lokalnych na rozwijanie kompetencji miękkich, między innymi społecznych, związanych np. z edukacją, z mikrofinansowaniem, z opieką zdrowotną itp. W ramach InvestEU spółki komunalne, jak i jednostki samorządu terytorialnego mogą korzystać z instrumentów finansowych, ale również ze specjalistycznego doradztwa na portalu, który odpowiednio łączy instrumenty i partnerów finansowych” – tłumaczył Arkadiusz Lewicki.
„Program InvestEU jeżeli chodzi o aplikowanie jest otwarty do końca 2027 roku. Natomiast w zależności od tego z którego bloku programowego skorzystamy, z jakich instrumentów finansowych to terminy korzystania z nich mogą być dłuższe lub krótsze” – doprecyzował.
Informacje o wszystkich pośrednikach finansowych
„Samorządy terytorialne, spółki komunalne szukające informacji o określonych konkursach, czy instrumentach finansowych, chcące sprawdzić czy ich potencjał i ich cele inwestycyjne kwalifikują się do tego programu, zapraszamy do zajrzenia stronę www.InstrumentyFinansoweUE.gov.pl, gdzie można znaleźć podpowiedzi jakimi ścieżkami dotrzeć do celów jakie stawia przed sobą dana JST.”
Jak wyjaśniał na tym portalu znajdują się informacje o wszystkich pośrednikach finansowych, których jest w tej chwili prawie sto, są to instytucje kapitałowe, leasingowe, kredytowych, gwarancyjnych, banki państwowe, banki komercyjne, banki spółdzielcze, w tym wszystkie banki europejskie, także Komisja Europejska.
„Uruchomiliśmy specjalne warsztaty dla zainteresowanych samorządów, które chcą pogłębić wiedzę o dostępnych programach finansowych. Na pewno odpowiemy na wszystkie pytania w terminie nie dłuższym niż tydzień. Te usługi finansowane przez polski rząd są świadczone bezpłatnie” – zapewnił Arkadiusz Lewicki.