Fed pożyczył od 8 do 15 marca amerykańskim bankom 165 mld dolarów
Dane opublikowane przez Fed pokazały 152,85 mld USD w pożyczkach z okna dyskontowego, tradycyjnego instrumentu zabezpieczenia płynności dla banków, w tygodniu zakończonym 15 marca, co stanowiło rekordowy wynik, w porównaniu z 4,58 mld USD w poprzednim tygodniu. Wcześniejszy rekord wynosił 111 mld USD i został osiągnięty podczas kryzysu finansowego w 2008 roku.
Dane pokazały również 11,9 mld USD pożyczek z nowego awaryjnego programu zabezpieczenia płynności udzielanego przez Fed, znanego jako Bank Term Funding Program, który został uruchomiony w niedzielę (12.03.2023).
Zdaniem agencji Bloomberg, łączne kredyty udzielone w ramach tych programów zabezpieczających płynność wskazują, że system bankowy jest wrażliwy i próbuje sobie poradzić z migracją depozytów w następstwie upadku Silicon Valley Bank of California i Signature Bank of New York w zeszłym tygodniu.
Inne przedłużenia okresu spłat kredytów wyniosły łącznie 142,8 mld USD w ciągu tygodnia, co odzwierciedla pożyczki udzielane przez Federal Deposit Insurance Corp.
Czytaj także: Wysoka inflacja utrudnia opanowanie kryzysu bankowego
Fundusze rynku pieniężnego w USA przyciągnęły 113 mld dolarów
Z drugiej strony, dane EPFR Global cytowane przez Bank of America Corp. pokazały, że fundusze rynku pieniężnego przyciągnęły 113 mld USD napływu kapitału, najwięcej od kwietnia 2020 roku.
Obligacje skarbowe przyciągnęły największy napływ środków od maja 2022 roku z 9,8 miliardami USD w tygodniu do 15 marca 2023 roku.
Czytaj także: Zdumiewające błędy banków centralnych
Plan zdeponowania 30 mld dolarów w First Republic Bank
Pożyczki awaryjne odwróciły około połowy redukcji bilansu, które Fed osiągnął od czasu rozpoczęcia tzw. zacieśniania ilościowego (QT), pozwalającego na zmniejszenie portfela aktywów, w czerwcu ubiegłego roku.
Według Capital Economics salda rezerw banku centralnego skoczyły o około 440 mld USD w ciągu tygodnia, co „w zasadzie odwróciło wszystkie wysiłki Fed w zakresie QT”.
W czwartek po południu (16.03.2023), największe banki w kraju uzgodniły plan zdeponowania około 30 miliardów USD w First Republic Bank, w ramach działań podjętych przez rząd USA w celu ustabilizowania sytuacji kalifornijskiego pożyczkodawcy.
Czytaj także: Władze federalne USA reagują na problemy amerykańskich banków