EKF 2024: przewodniczący KNF o nowych ryzykach i adaptacyjności banków

EKF 2024: przewodniczący KNF o nowych ryzykach i adaptacyjności banków
Jacek Jastrzębski. Źródło: EKF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Modele biznesowe banków muszą cechować się adaptacyjnością, banki muszą przygotowywać się na różne scenariusze rozwoju i przyzwyczaić się, że będą mierzyć się z nowymi ryzykami związanymi m.in. z rozwojem nowych technologii - poinformował przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski.

„Główną odpowiedzią na niepewność jest adaptacyjność. Nie wystarczy się zmieniać, trzeba się zmieniać szybciej niż zmienia się otoczenie. Tego oczekujmy od rynku, od nas samych” – powiedział Jacek Jastrzębski na Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie.

Podał, że z perspektywy funkcjonowania nadzoru finansowego w dobie rosnącej niepewności kluczowe jest skoncentrowanie się w znacznie większym stopniu na modelach biznesowych nadzorowanych podmiotów.

Czytaj także: EKF 2024: Centrum Myśli Strategicznych o zagrożeniach dla stabilności systemu finansowego

Banki muszą przygotowywać się na różne scenariusze rozwoju

„Kluczowe znaczenie ma zdrowy charakter modeli biznesowych i tzw. adaptacyjność modeli biznesowych” – powiedział Jacek Jastrzębski.

„W obecnych czasach nie wystarczy posiadanie strategii, konieczne jest posiadanie całego portfolio strategii – trzeba na bieżąco budować, aktualizować całe ewoluujące portfele strategii, tak, by dobierać te, które wydają się być adekwatne do bieżącej sytuacji” – dodał.

Czytaj także: Minister finansów o znaczeniu transformacji energetycznej dla zmiany modelu gospodarczego w Polsce, EKF 2024

EKF 2024: konieczne jest dbanie o siłę bilansów banków

Jacek Jastrzębski ocenił, że podmioty, które maksymalizują swoje zyski w krótkim okresie, w długim okresie okazują się dużo mniej odporne.

Powiedział, że konieczne jest dbanie o siłę bilansów banków, ale nadzór bierze też pod uwagę kwestię zdolności banków do finansowania gospodarki.

Podkreślił także, że obszerność regulacji może stawać się nową kategorią ryzyka dla podmiotów sektora finansowego.

Jego zdaniem sektor musi przyzwyczaić się do mierzenia się z nowymi ryzykami, pochodzącymi z poza sektora bankowego np. finansowania zrównoważonego rozwoju, czy też czynnikami związanymi z rozwojem nowych technologii.

Czytaj także: Prognoza ekspertów EKF: wzrost PKB wyniesie 3,2% w 2024 i przyspieszy do 3,8% w 2025 roku

Źródło: PAP BIZNES