EBC: walka z inflacją, dopóki ceny nie będą stabilne

EBC: walka z inflacją, dopóki ceny nie będą stabilne
Fot. stock.adobe.com/Tobias Arhelger
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
EBC powinien czynnie walczyć z inflacją, dopóki ludzie nie poczują stabilności cen - powiedział członek Rady Prezesów EBC Robert Holzmann. Jego zdaniem, ryzyko nadmiernego zacieśnienia polityki monetarnej wydaje się nikłe w porównaniu z ewentualnym ryzykiem, jeśli bank centralny uczyni zbyt mało.

„Europejski Bank Centralny powinien czynnie walczyć z inflacją, dopóki ludzie nie poczują stabilności cen. Polityka pieniężna wciąż musi „pokazywać kły”, do czasu aż nie zobaczymy trwałej konwergencji do naszego celu inflacyjnego” – powiedział podczas konferencji w Budapeszcie Robert Holzmann.

Komentarze Roberta Holzmanna, który uważany jest za jastrzębiego szefa austriackiego banku centralnego, nastąpiły po tym, jak EBC podniósł stopy procentowe drugi raz z rzędu o pół punktu procentowego w zeszłym tygodniu (2.02.2023) i zapowiedział, że powtórzy ten ruch w przyszłym miesiącu, utrzymując twarde stanowisko wobec największego wzrostu cen od czasu wprowadzenia euro.

Robert Holzmann powiedział, że podjęte kroki EBC pomogły utrzymać oczekiwania inflacyjne blisko celu, ale społeczeństwo wciąż dotkliwie odczuwa zbyt szybkiego wzrost cen w codziennym życiu.

Według Holzmanna, słabe działania w zakresie polityki pieniężnej stwarzają ryzyko odkotwiczenia oczekiwań, i spowodowałyby, że następne kroki w walce z inflacją byłyby bardziej kosztowne i czasochłonne.

Czytaj także: EBC, Bank Anglii i duński bank centralny podnoszą stopy procentowe

Opinie prezesów słoweńskiego i łotewskiego banku centralnego

W innych wystąpieniach bankierów EBC tego dnia szef słoweńskiego banku centralnego Bostjan Vasle powiedział, że podwyżki stóp procentowych są „dalekie od końca”.

Jego łotewski odpowiednik, Martins Kazaks, powiedział, że tylko „istotna” niespodzianka w danych może zatrzymać planowany w marcu wzrost stóp procentowych o pół punktu proc.

Czytaj także: Europejska Federacja Bankowa i EBC mają różne opinie w sprawie wymogów kapitałowych

Prognozy inflacyjne EBC

Według najnowszej prognozy EBC, opublikowanej w grudniu, inflacja wyhamuje w tym roku do 6,3 proc. i osiągnie cel 2 proc. do drugiej połowy 2025 roku.

Wzrost gospodarczy w strefie euro prawie się zatrzymał pod koniec ubiegłego roku, a inflacja spadła z rekordowych poziomów, przez co decydenci EBC zaczęli kwestionować, czy wolniejsze tempo zacieśniania byłoby bardziej odpowiednie.

Prezes EBC Christine Lagarde powiedziała w zeszłym tygodniu, że inflacja w strefie euro zwolniła bardziej niż oczekiwano z powodu spadających kosztów energii, ale źródłowa presja cenowa pozostanie.

Następne posiedzenie EBC odbędzie się w dniach 15-16 marca 2023 roku.

Czytaj także: Jastrzębie przeważają w Europejskim Banku Centralnym

Źródło: PAP BIZNES