Jastrzębie przeważają w Europejskim Banku Centralnym

Jastrzębie przeważają w Europejskim Banku Centralnym
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Większość członków Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, która nadzoruje politykę pieniężną w strefie euro i decyduje o wysokości stóp procentowych, odrzuca sugestie, że tempo podwyżek stóp procentowych powinno zostać spowolnione, pisze Witold Gadomski.

Konsensus analityków rynku spodziewa się, że w przyszłym miesiącu EBC podniesie stopy o pół punktu procentowego, ale nie będzie to koniec podwyżek.

Rynek spodziewa się, że podwyżki będą trwały do połowy roku 2023, dopóki podstawowa stopa EBC nie zostanie ustalona na poziomie 3,25%.

Czytaj także: Obecność w strefie euro to niżej oprocentowane kredyty mieszkaniowe

Kto jest „jastrzębiem” – a kto jest „gołębiem” w ECB?

Bloomberg Economics do „jastrzębi”, czyli zwolenników zacieśniania polityki pieniężnej zalicza dwunastu członków 26-osobowej Rady, ośmiu jest „gołębiami”, a sześciu zajmuje stanowisko neutralne.

Do skrajnych „jastrzębi” Bloomberg zalicza Niemkę Izabelę Schnabel, która jest wiceprezesem ECB, Joachima Nagela, prezesa Bundesbanku, Roberta Holzmanna, prezesa Narodowego Banku Austrii i Boštjana Vasle, prezesa Banku Słowenii.

„Gołębiami” są: Włoch Fabio Panetta, członek zarządu EBC, Yannis Stournaras – prezes Banku Grecji i Konstantyn Herodot, prezes Centralnego Banku Cypru.

Za łagodniejszą polityką pieniężną, czyli spowolnieniem podwyżek stóp opowiadają się głównie przedstawiciele zadłużonych krajów Południa Europy, za podwyżkami przedstawiciele Europy Północnej, a także małych krajów (republiki bałtyckie, Słowenia, Słowacja i Chorwacja), w których inflacja jest wyższa niż średnio w strefie euro.

Czytaj także: Prezes Narodowego Banku Chorwacji o krajach UE, które nie przystępują do strefy euro

Jednocyfrowa inflacja w strefie euro

W grudniu 2022 roku inflacja w strefie euro spadła do poziomu jednocyfrowego, ale inflacja bazowa wzrosła. Spadek inflacji wynikał ze spadku cen energii, a wzrost inflacji bazowej świadczy o tym, że wzrosty cen są efektem nadmiernego popytu, który należy ograniczyć podwyżkami stóp procentowych.

Za dalszym wzrostem stóp przemawia dość dobra kondycja gospodarki europejskiej, mimo dotychczasowych wzrostów stóp. Ekonomiści obserwują także sytuację w Chinach, które borykają się z pandemią, ale zniosły restrykcje antycowidowe, co może pobudzić gospodarkę, której ogromne rozmiary wpływają na globalny popyt na wiele towarów.

Tymczasem prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego Thomas Jordan w wywiadzie opublikowanym w sobotę w gazecie „Schweiz am Wochenende” powiedział, że szwajcarska inflacja prawdopodobnie osiągnęła szczyt, ale jest zbyt wcześnie, aby wykluczać kolejne podwyżki stóp procentowych”. W grudniu 2022 roku szwajcarska inflacja spadła do 2,8%, a inflacja bazowa utrzymała się na poziomie 2,0%.

Dla klientów polskich banków istotną informacją jest spadek kursu franka szwajcarskiego do euro. We wrześniu 2022 roku frank wart był 1,05 euro, obecnie kurs wynosi 1 do 1.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje.
Źródło: BANK.pl