Dyrektor KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE o znaczeniu umowy gwarancji portfelowej podpisanej pomiędzy EFI a BNP Paribas Bank Polska

Dyrektor KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE o znaczeniu umowy gwarancji portfelowej podpisanej pomiędzy EFI a BNP Paribas Bank Polska
Źrodło: BNP Paribas Bank Polska,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Transakcja banku BNP Paribas Polska i Grupy EBI, a przede wszystkim Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, pokazuje, że polskie banki mogą skutecznie zdobywać środki nawet z programów centralnie zarządzanych komentuje Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej, odnosząc się do podpisanej przez Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) i BNP Paribas Bank Polska umowy gwarancji portfelowej o wartości do 105 mln euro, przeznaczonej na finansowanie start-upów, MSP i wspólnot mieszkaniowych.

Przypomnę, że są to programy, w ramach których nie ma kopert narodowych, w ramach których wszystkie banki z Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych walczą o te same środki.

Sukces, i to w trzech podprogramach składających się na InvestEU – cyfryzacji, innowacji i zrównoważonego rozwoju, sukces banku BNP Paribas Polska świadczy o tym, że wysokiej klasy polscy specjaliści pokonali wielu innych konkurentów z innych państw (uprawnionych do konkurowania jest ponad 30 państw UE i stowarzyszonych), zdobyli środki dla polskich przedsiębiorców i polskich wspólnot mieszkaniowych.

To jest kolejną cechą tej umowy, o której dzisiaj mówimy, że środki trafią nie tylko do przedsiębiorców, ale również do rynku mieszkaniowego na cele energooszczędne, czyli chociażby w świetle dyskusji na tegorocznym szczycie klimatycznym COP 29 – to jest bardzo ważna informacja, że w Polsce nasze banki aktywnie i realnie wdrażają założenia transformacji klimatycznej i energetycznej, wspierając swoich klientów zarówno indywidualnych, jak i korporacyjnych.


Czytaj także: Finansowanie od BNP Paribas Bank Polska z gwarancjami EFI także dla wspólnot mieszkaniowych

Fundusze UE dla wsparcia zielonej transformacji

Umowa ta jest przykładem, zresztą nie pierwszy raz, działań, które umożliwiają łączenie z sukcesem środków prywatnych z publicznymi na rzecz ochrony klimatu.

Umożliwia to dzielenie się ryzykiem, w celach społecznie ważnych, ponieważ walka o czyste powietrze, o klimat, o dekarbonizację to jest cel wspólny.

Środki banków komercyjnych umożliwiają zaoszczędzanie środków publicznych. Środki publiczne wykorzystywane są do stymulacji prywatnego sektora finansowego, ale go nie zastępują. Dzisiejsza transakcja ma wobec tego ważne społeczne znaczenie.

Poza tym z punktu widzenia rynku finansowego, w tym rynku bankowego jest to bardzo ciekawy przykład jak można z sukcesem połączyć w modelu inwestycyjnym Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, pieniądze z programów europejskich (tzw. mandatowych) z kapitałem prywatnym.

W związku z tym zachęcamy również inne polskie banki nie tylko do przyglądania się tym propozycjom europejskim, ale i do aktywnego aplikowania w interesie klientów.  Program InvestEU jest nadal aktywny, aczkolwiek zostało już bardzo mało pieniędzy. Kto pierwszy – ten lepszy.

Czytaj także: Inbank zwiększa zaangażowanie w zielone finansowanie w Polsce dzięki partnerstwu z Grupą EBI


KPK – dodatkowe informacje i pomoc

Wszystkich zapraszamy do kontaktu z Krajowym Punktem Kontaktowym, który w imieniu Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Związku Banków Polskich, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości odpowiada w Polsce za informacje, promocje i wsparcie szkoleniowe doradców, w tym bankowych, w przygotowaniu się do konkursów w ramach tego Programu.


Wszystkich przedsiębiorców i wspólnoty mieszkaniowe zachęcamy zaś do kontaktu przede wszystkim z BNP Paribas Bank Polska jako operatorem w zakresie ogłoszonej właśnie umowy, ale również, gdyby były jakieś pytania dodatkowe i jakieś szersze potrzeby informacyjno-komunikacyjne – zapraszamy do kontaktu z KPK.

Źródło: BANK.pl