Finansowanie od BNP Paribas Bank Polska z gwarancjami EFI także dla wspólnot mieszkaniowych
Tuż po podpisaniu umowy mieliśmy okazję porozmawiać z przedstawicielami EBI i EFI oraz BNP Paribas Bank Polska.
„Transakcja gwarancyjna o wartości 105 milionów euro, którą podpisaliśmy z BNP Paribas Bank Polska jest znacząca z dwóch powodów. Po pierwsze, osiągamy efekt dźwigni, który pozwoli BNP Paribas Bank Polska zmobilizować ponad 160 milionów euro finansowania w Polsce. Jest to jak do tej pory największa umowa gwarancyjna udzielona w naszym kraju przez EFI, od czasu rozpoczęcia działalności funduszu w Polsce, to jest od 1994 roku.
Po drugie, co jest nowością, dzięki tej gwarancji Bank będzie mógł udzielić finansowania wspólnotom mieszkaniowym, umożliwiając modernizację budynków pod kątem poprawy ich efektywności energetycznej, a także instalację odnawialnych źródeł energii i ciepła takich jak panele słoneczne czy pompy ciepła” – powiedziała wiceprezes EBI, profesor Teresa Czerwińska.
Podpisując umowę Przemek Gdański, prezes zarządu BNP Paribas Bank Polska stwierdził:
„W naszej długoterminowej współpracy z Grupą EBI partnerstwo z EFI w ramach InvestEU to kolejny kamień milowy, który podkreśla naszą koncentrację na poprawie efektywności energetycznej, na zmniejszaniu śladu węglowego i wspieraniu zrównoważonych projektów w Polsce.
Korzyści z tej współpracy odczują przede wszystkim nasi klienci. Umowa będzie miała wpływ na nasze wsparcie dla zielonej transformacji oraz innowacyjnego wzrostu i rozwoju biznesów naszych klientów, co jest na szczycie naszej listy priorytetów strategicznych.”
„Rozwój innowacyjności małej i średniej przedsiębiorczości jest jednym z priorytetów polityki gospodarczej obecnego rządu. Dzisiejsza bardzo dobra wiadomość dla polskich firm, potwierdza to zaangażowanie na rzecz wzrostu i konkurencyjności MŚP. Dla rozwoju dostępu przedsiębiorców do kredytu istotna jest rola państwa stwarzającego nie tylko przyjazne warunki dla zakładania biznesu, ale i jego bezpiecznej cyfryzacji. Nie mniej ważne jest stymulowanie rynku mieszkaniowego w kierunku podnoszenia efektywności energetycznej. Wsparcie z InvestEU i współpraca z kluczowymi unijnymi instytucjami finansowymi wzmacnia polski potencjał w tym zakresie” – podkreślił Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii.
Czytaj także: Prezes ZBP o wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju na rynku finansowym
Wspólnoty mieszkaniowe – nowa grupa docelowa EFI
„Wspólnoty mieszkaniowe stanowią nową grupę docelową produktów EFI i jesteśmy bardzo dumni, że możemy wspierać ten sektor przy pomocy banków pośredniczących” – powiedział nam Roland Kampe, dyrektor Pionu Banków Komercyjnych w EFI.
Jak wskazał, program InvestEU daje wiele możliwości. Jedna z nich dotyczy zrównoważonego rozwoju i w ramach tej części programu wspólnoty mieszkaniowe będą mogły ubiegać się o finansowanie ze wsparciem EFI.
W jego opinii jest to jedno z najważniejszych działań, które ma pomóc zredukować realne emisje w gospodarce i w ten sposób przyczynić się do zielonej transformacji w Polsce. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o ograniczenie emisji zanieczyszczeń z domowych instalacji grzewczych.
Pytany – czy tego typu gwarancje w intencji EFI mogłyby być dostępne dla spółdzielni mieszkaniowych odpowiedział, że teoretycznie jest to możliwe, ale należy pamiętać, że maksymalna kwota gwarancji dla jednego podmiotu ubiegającego się o skorzystanie z finansowania z tego typu instrumentem wsparcia wynosi 7,5 mln euro.
„Instrumenty gwarancyjne EFI zasilane InvestEU cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Z Polski otrzymaliśmy zapytania o gwarancje dla portfeli o łącznej wartości ponad 2,3 mld euro. Ponad 60% zapytań dotyczyło zielonego finansowania, a ok. 30% innowacji oraz konkurencyjności.
Zapytania te kierowane były od banków komercyjnych, takich jak BNP Paribas Bank Polska. Inni zainteresowani instrumentami gwarancyjnymi to firmy faktoringowe, leasingowe, fundusze dłużne oraz polskie instytucje rozwoju” – dodał Roland Kampe.
Pytany o możliwość pozyskania przez inne polskie banki gwarancji do finansowania zielonych inwestycji wspólnot mieszkaniowych i być może mniejszych spółdzielni mieszkaniowych odparł, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby z takimi wnioskami wystąpiły kolejne banki. Jedynym ograniczeniem jest wielkość środków, którymi dysponuje EFI na tego typu gwarancje.
Co najmniej 40 mln euro gwarancji dla wspólnot mieszkaniowych
„W BNP Paribas Bank Polska zrównoważony rozwój jest w pełni zintegrowany i stanowi absolutnie kluczową część naszej strategii komercyjnej” – powiedział nam Jarek Rot, dyrektor wykonawczy Obszaru Zrównoważonego Rozwoju w BNP Paribas Bank Polska.
Odnosząc się do podpisanej przez Bank umowy z grupą EBI przypomniał, że 40 mln euro gwarancji zostanie przeznaczone na wsparcie wspólnot mieszkaniowych w Polsce w modernizacji budynków mieszkalnych i na poprawę ich efektywności energetycznej, a także na instalację odnawialnych źródeł energii i ciepła, takich jak panele słoneczne, pompy ciepła czy magazyny energii.
Kolejne 40 mln euro gwarancji zostanie przeznaczone na wsparcie mikro i małych przedsiębiorstw inwestujących w zrównoważone projekty związane z efektywnością energetyczną i odnawialnymi źródłami energii. Firmy te będą mogły finansować swoje projekty inwestycyjne poprzez kredyty i leasing.
Pozostałe 25 mln euro pozwoli BNP Paribas Bank Polska zaoferować nowe kredyty innowacyjnym przedsiębiorstwom.
„W tym ostatnim przypadku możemy pozwolić sobie na zaoferowanie lepszych warunków, większych kwot, dłuższego terminu spłaty finansowania dla podmiotów innowacyjnych, które z reguły mają krótsze okresy działalności komercyjnej. Z punktu widzenia banków finansowanie tych przedsiębiorstw z instrumentem gwarancyjnym jest po prostu łatwiejsze” – powiedział Jarek Rot.
Przyznał, że w przypadku zaobserwowania zwiększonego zainteresowania finansowaniem którejś z powyższych grup klientów, Bank będzie starał się o odpowiednie przesunięcie środków, tak by sprostać temu popytowi.
Dodał, że BNP Paribas Bank Polska od dawna z własnych środków finansuje projekty termomodernizacyjne wspólnot mieszkaniowych na poziomie kilkuset milionów złotych rocznie.
Bank obecnie nie finansuje spółdzielni mieszkaniowych. Dyrektor wykonawczy Obszaru Zrównoważonego Rozwoju w Banku BNP Paribas nie wykluczył jednak, że w przyszłości budynki, które są własnością samorządów lokalnych będą mogły być objęte finansowaniem Banku z gwarancjami EFI.
Jego zdaniem zainteresowanie wspólnot mieszkaniowych nowym produktem Banku BNP Paribas w połączeniu z różnego rodzaju innymi formami wparcia, które już istnieją lub które wprowadzą inne instytucje, może spowodować podobny efekt jaki uzyskano przy rozwoju fotowoltaiki prosumenckiej.
„Cieszymy się, że kolejny polski bank dołączył do rodziny pośredników finansowych InvestEU. Obszar, w którym będą współpracować EFI i Bank BNP, jest szczególnie ważny dla rozwoju polskiego rynku w zakresie dostępu mniejszych przedsiębiorców do finansowania innowacji i cyfryzacji oraz dla właścicieli nieruchomości (wspólnot mieszkaniowych) w zakresie poprawy efektywności energetycznej. KPK wsparł Bank BNP w przygotowaniu wniosku, a teraz będzie wspierał promocję oferty na polskim rynku” – powiedział Arkadiusz Lewicki, dyrektor KPK.